Ilustračný obrázok

Facebook vypne funkciu rozpoznávania tváre, zhromaždené údaje vymaže

Označovanie osôb na fotkách skončí.

Spoločnosť Meta (predtým Facebook) vo svojom blogu informuje, že v najbližších týždňoch vypne na svojej sociálnej sieti technológiu rozpoznávania tváre. Facebook pomocou nej dokáže na zverejnených fotografiách identifikovať a označovať konkrétnych ľudí.

Sociálna sieť Facebook začala rozpoznávanie tváre postupne využívať od roku 2010. V roku 2019 sa technológia stala voliteľnou, používateľ si ju mohol zapnúť alebo vypnúť podľa uváženia.

Z textu spoločnosti Meta vyplýva, že sa zmena dotkne viac ako 1 miliardy používateľov, ktorí sa k tejto funkcii prihlásili. Firma zároveň odstráni všetky šablóny, ktoré na identifikáciu osôb používala.

Skenovanie a rozpoznávanie tváre je v istom zmysle praktické. Ak niekto na Facebooku zverejnil fotku, na ktorej ste sa nachádzali vy alebo vaši priatelia, sociálna sieť vám o tom dala vedieť.

Facebook
Foto: Meta

Systém je zároveň nápomocný osobám so zrakovým postihnutím. Algoritmus vie pri obrázkoch a fotkách popísať, čo sa na nich nachádza. Po novom už nebude obsahovať mená konkrétnych osôb, inak ale bude fungovať normálne. 

Bezpečnosť a ochrana súkromia

Meta hovorí, že rozhodnutie o vypnutí funkcie rozpoznávania tváre museli dôkladne zvážiť. Na jednej strane stál pozitívny prínos technológie, na strane druhej rastúce obavy z jej používania súvisiace s bezpečnosťou a ochranou súkromia.

TIP REDAKCIE
Tesla predstavila "cyber" štvorkolku pre deti, stojí takmer 2 000 dolárov

Jedným z dôvodov tiež je, že regulačné orgány doposiaľ nepredstavili súbor jasných pravidiel, ktoré by upravovali používanie takýchto technológií.

The Verge pripomína hromadnú žalobu, v rámci ktorej bol Facebook obvinený, že v americkom štáte Illinois porušil zákony o ochrane osobných údajov. Predmetom sporu bola práve technológia označovania osôb na fotografiách.

Obe strany dospeli k dohode, ktorú schválil súd vo februári tohto roka. Facebook musí poškodeným vyplatiť dovedna 650 miliónov dolárov. Týka sa to približne 1,6 milióna obyvateľov štátu Illinois.

Rozpoznávanie tváre neskončí úplne

Meta, samozrejme, technológiu rozpoznávania tváre nezatracuje. Pri pohľade do budúcnosti ju stále vníma ako výkonný nástroj. Bude na nej naďalej pracovať, a to aj v spolupráci s externými odborníkmi.

Rozpoznávanie tváre môže ľudom pomôcť s overovaním totožnosti vo finančných službách, prístupom k uzamknutému účtu alebo zariadeniu, či napríklad s riešením problémov súvisiacich s digitálnymi podvodmi a krádežou identity.

Takéto prípady využívania technológie sú podľa firmy spoločensky prijateľné a hodnotné, ak sa s ňou narába opatrne.

Meta v závere správy uvádza, že v prípade technológie rozpoznávania tváre je potrebné otvorene diskutovať o jej dlhodobej úlohe v spoločnosti. Do týchto rozhovorov sa chce aktívne zapájať a zároveň spolupracovať s regulačnými úradmi a aktivistami.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať