POZOR: Windows 11 má chybu, ak máte takýto počítač, ani neinštalujte!

Chyba spôsobuje až 15 % zníženie výkonu v niektorých hrách. AMD už problém prešetruje, pripraví aktualizáciu.

Ak používate alebo sa chystáte používať Windows 11 a váš počítač poháňa procesor AMD Ryzen, mali by ste spozornieť. Pripraviť sa totiž môžete až o 15 % výkonu. AMD hovorí, že vie, v čom je problém a už teraz má pripravovať aktualizáciu, píše server PC Mag.

Problém sa má pritom týkať všetkých procesorov AMD podporujúcich Windows 11. Inak povedané, sú to všetky Ryzen čipy od radu 2000 a vyššie vyrobené od roku 2018. To určite nie je nie je ideálne, hlavne ak hrávate hry, pri ktorých je výkon procesora kritický.

Jeden z objavených problémov môže spôsobiť, že vyrovnávacia pamäť L3 môže potenciálne zvýšiť odozvu až o trojnásobok. Spomalenie pamäťovej banky L3 tak môže natiahnuť prístupové časy niektorých aplikácií. „Očakávaný vplyv na výkon vo väčšine aplikácií sa môže znížiť o 3 – 5 %,“ píše AMD. Najhoršie sú na tom eSports hry, pri ktorých môže dôjsť k zníženiu výkonu o 10 – 15 %.

Nesprávne plánovanie

Druhý problém sa týka systému UEFI CPPC2, ktorý komunikuje s operačným systémom o tom, ktoré jadrá procesora sú najlepšie schopné dosiahnuť vysokú rýchlosť taktu pre danú programovú úlohu. Z nejakého dôvodu systém UEFI CPPC2 nie vždy „prednostne naplánuje vlákna na najrýchlejšie jadro procesora“ pri spustení systému Windows 11. V dôsledku toho môže tento problém spôsobiť zníženie výkonu, najmä pri jednovlákovných programoch.

TIP REDAKCIE
POLÍCIA REAGUJE: Nemieni tolerovať online šikanu, má ostrý odkaz pre Tarabu!

Aplikácie citlivé na výkon jedného alebo niekoľkých vlákien procesora môžu vykazovať znížený výkon,“ vysvetľuje AMD. „Vplyv na výkon môže byť viac badateľný pri procesoroch s viac než 8 jadrami s TDP nad 65 W,“ dodáva.

S inštaláciou Windows 11 je tak pravdepodobne lepšie počkať. Spoločnosti AMD a Microsoft už usilovne pracujú na opravách oboch problémov, ktoré by mali byť dostupné ešte tento mesiac.

Total
36
Zdieľaní
Total
36
Zdieľať