Apple Pay

Apple môže čeliť vysokej pokute, dôvodom sú bezkontaktné platby cez NFC

Európskej komisii sa nepáči uzavretý prístup k NFC technológii iPhonov.

Európska komisia podľa zdrojov agentúry Reuters finalizuje vyšetrovanie spoločnosti Apple, v rámci ktorého skúma, či sa firma nespráva ako monopol. Predmetom je technológia NFC v smartfónoch iPhone, ktorá zabezpečuje bezkontaktné platby cez službu Apple Pay.

Európska komisia sa prvýkrát začala zaoberať službou Apple Pay a NFC čipmi v iPhonoch v minulom roku. Rozhodla sa preskúmať, či Apple nespravodlivo neblokuje konkurenčné služby bezkontaktných platieb a tým pádom zároveň používateľom neobmedzuje možnosť voľby.

Problémom vraj je, že k čipom NFC môže pristupovať iba platobná služba Apple Pay, rivali ho používať nemôžu. Pokiaľ by teda nejaká banka alebo fintech chcela zákazníkom Apple ponúknuť vlastný spôsob bezkontaktného platenia cez NFC, má smolu.

Keď svoj iPhone niekto priloží k platobnému terminálu s NFC, okamžite sa zobrazí rozhranie aplikácie Peňaženka s priamou možnosťou platby cez Apple Pay. Konkurenčné služby tretích strán takéto rozhranie používať nemôžu.

nfc
Ilustr. foto: apple.com

Reuters uvádza, že Európska komisia pripravuje takzvané vyhlásenie o námietkach, ktoré plánuje Apple zaslať niekedy v budúcnom roku. Dokument je správou informujúcou o výsledkoch vyšetrovania, ktorá by mala presne popísať praktiky narúšania hospodárskej súťaže.

TIP REDAKCIE
Apple prekonáva očakávania: GPU v novom M1 Max má viac hrubého výkonu ako PlayStation 5!

Firme za prípadné porušenie protimonopolných pravidiel EU hrozí vysoká pokuta, a to až do výšky 10 % z jej celosvetového obratu. V hre sú tak miliardy dolárov.

Možná pokuta je len jedným krokom. V tom druhom môže Európska komisia nariadiť, aby Apple svoj platobný systém otvoril konkurencii. Za sprístupnenie bankám a fintechom by si mohol účtovať primerané poplatky.

Apple svoj uzavretý ekosystém obhajuje. V súvislosti s platobnou službou Apple Pay argumentuje bezpečnosťou a ochranou súkromia jej používateľov.

Aktuálna cena modelu iPhone 12 Pro

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať