iphone 13

Na nedostatok čipov doplatí aj iPhone 13, Apple vraj obmedzí výrobu

Objem výroby ma klesnúť o približne 11 percent.

Nedostatok polovodičových súčiastok na trhu ovplyvňuje produkciu mnohých firiem pôsobiacich v automobilovom či elektrotechnickom priemysle. Výnimkou nie je ani Apple, dotknúť sa môže výroby nedávno predstavených smartfónov iPhone 13.

Analytik Tom Kang z výskumnej spoločnosti Counterpoint Research koncom septembra uviedol, že Apple je firmou, ktorá polovodičovej kríze odoláva najlepšie. To však neznamená, že sa jej netýka.

BBC na základe správy agentúry Bloomberg informuje, že Apple mal v pláne v posledných mesiacoch tohto roka vyrobiť 90 miliónov kusov smartfónov iPhone 13. Kvôli nedostatku čipov ale mala spoločnosť tento cieľ prehodnotiť a objem výroby znížiť o približne 11 percent, teda o asi 10 miliónov smartfónov.

iphone 13
iPhone 13 Pro Max

Smartfóny iPhone 13 poháňa 5 nm čipset A15 Bionic, pre Apple ho vyrába taiwanský dodávateľ TSMC. Apple je jeho zákazníkom číslo jedna, s dodávkou týchto súčiastok problémy nie sú.

Najnovšie smartfóny od Apple ale obsahujú viacero polovodičových súčiastok. Chýbať majú čipy od výrobcov Broadcom a Texas Instruments. Tie napríklad riadia napájanie obrazoviek, technológiu rozpoznávania tváre Face ID, bezdrôtové nabíjanie a ďalšie funkcie, bez ktorých sa najnovšie iPhony nezaobídu.

Šéf spoločnosti Apple Tim Cook už skôr varoval investorov, že nedostatok čipov môže ovplyvniť predaj smartfónov iPhone a tabletov iPad. V správe o hospodárskych výsledkoch za 3. štvrťrok poznamenal, že pre zmiernenie dopadov polovodičovej krízy urobia všetko, čo je v ich silách.

Investičná spoločnosť Wedbush odhaduje, že počas blížiaceho sa vianočného obdobia môže na trhu chýbať viac ako 5 miliónov smartfónov iPhone 13, pokiaľ záujem zo strany zákazníkov pretrvá.

Je možné, že sa časť spotrebiteľov k svojmu vysnívanému smartfónu tento rok nedostane, čo ale nemusí byť veľkým problémom. V 1. štvrťroku 2022 by sa totižto mala situácia zlepšiť. Ak si niekto nový iPhone 13 nekúpi v novembri alebo v decembri, v prvých mesiacoch budúceho roka by mal pochodiť.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 12 Pro

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať