vodikove auto

Slovensko predviedlo na Expo Dubaj 2020 vodíkové auto MH2

Koncept vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 4 sekundy.

Najväčšia svetová výstava Expo Dubaj 2020, ktorej sa účastní 193 krajín, otvorila svoje brány 1. októbra. Slovenský pavilón kvôli dodávateľským komplikáciám trochu meškal, funkčný je od nedele 3. októbra.

V pavilóne reprezentujúcom našu krajinu sa odohrala jedna z najzaujímavejších premiér zosobňujúca unikátne technológie, vodíkový pohon a dizajn svetovej úrovne. Reč je o koncepte vodíkového auta MH2, ktoré vzniklo v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti MATADOR Group.

vodikove auto
Foto: MHSR
expo dubaj 2020
Foto: MHSR

Hlavnými témami slovenského pavilónu sú budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia. Vodíkové auto tieto atribúty stelesňuje, ukázať má inovačný potenciál Slovenskej republiky.

Športovo ladený koncept MH2 symbolizuje unikátny, funkčný dizajn tvorený najmodernejšími technológiami a materiálmi. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by malo vozidlo dosiahnuť za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.

„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako napnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovej ploche,“ povedal šéfdizajnér MH2, Branislav Maukš.

slovensko
Foto: MHSR
slovensky pavilon
Foto: MHSR

Kľúčovým prvkom vozidla je, samozrejme, jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku.

TIP REDAKCIE
Základné školy dostanú Príručku digitálnej bezpečnosti, daruje ju ESET

„V skupine MATADOR veríme už dlhodobo vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka. Považujem ho za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike,“ hovorí prezident spoločnosti MATADOR Group, Štefan Rosina.

expo dubaj 2020
Foto: MHSR

Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.

„Na Strojníckej fakulte našej univerzity máme niekoľko špičkových odborníkov, ktorí sa dlhé roky venujú vodíkovým technológiám a jeho efektívnej aplikácii v reálnej doprave. Sme veľmi radi, že tento projekt s MATADOR Group dostal zelenú a dali sme týmto šikovným ľuďom možnosť vyniknúť a využiť svoje vedomosti na reálnom projekte,“ vraví Jozef Živčák, dekan Strojníckej fakulty TUKE.

Vodíkové auto si môže široká verejnosť pozrieť v slovenskom pavilóne na Expo Dubaj 2020 do 31. marca 2022.

Total
36
Zdieľaní
Total
36
Zdieľať