android 12

Android 12 je vonku, aktualizácie sa rozbehnú v najbližších týždňoch

S beta testovaním systému pomáhalo 225 000 používateľov.

Spoločnosť Google oficiálne uvoľnila stabilnú verziu operačného systému Android 12. Zaradila ho do verejne dostupného AOSP – Android Open Source Project, čo znamená, že k nemu môžu pristupovať vývojári a v podstate všetci, ktorí ho chcú používať pre vlastné potreby.

V minulých rokoch sme si zvykli, že s vydaním novej verzie operačného systému Android Google zároveň uvoľnil aktualizácie pre zariadenia Pixel. Tento rok to tak nie je. Android 12 je síce oficiálne vonku, no aktualizácie sa začnú spúšťať postupne, v najbližších týždňoch. A platí to aj pre Pixely.

Medzi prvými sa môžu na aktualizácie tešiť používatelia tých zariadení, ktoré sú zapojené do testovacieho beta programu. Okrem modelov Pixel to sú vybrané zariadenia Samsung Galaxy, OnePlus, Oppo, ASUS alebo napríklad Xiaomi.

smartfony
Foto: Google

Google uvádza, že si nefinálne verzie systému vyskúšalo viac ako 225 000 ľudí. Testeri v rámci spätnej väzby poskytli cez 50 000 hlásení o chybách. Ako býva zvykom, výrobcovia sa pri zavádzaní aktualizácií najskôr zamerajú na vlajkové lode a popredné zariadenia zo svojho portfólia.

Aktualizačné tempo sa bude medzi jednotlivými výrobcami líšiť. Každý by mal svojich zákazníkov informovať o tom, či aktualizáciu dostanú a ak áno, kedy približne bude dostupná. Vlani aktualizačný harmonogram zverejnila Nokia, OnePlus či napríklad Samsung. Určite sa tak stane aj tento rok.

Android 12

Google v súvislosti s vydaním operačného systému Android 12 poukazuje na niekoľko kľúčových vlastností a zlepšení, s ktorými prichádza. Vývojári nájdu všetky potrebné detaily na tejto adrese.

Prvým na rane je Material You – inovovaný dizajnový jazyk, ktorý Android prezliekol do modernejšieho kabáta. Dizajnéri prepracovali azda všetky hlavné súčasti používateľského rozhrania.

Popri nových farbách a plynulejších animáciách prerobili vzhľad widgetov, ktoré dostali aj nové interaktívne ovládacie prvky. Výraznejšie tiež zmenili oblasť s upozorneniami a rýchlymi skratkami.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!
android 12
Foto: Google

Android 12 bude lepšie narábať so zdrojmi, ktoré má k dispozícii. Čas využívania procesora základnými systémovými službami sa skrátil o 22 %. Zaťažovanie veľkých, teda výkonných jadier čipsetov sa znížilo o 15 %.

Android 12 ďalej prichádza s výkonnejším strojovým učením a rýchlejším spúšťaním aplikácií. Podstatne rýchlejšie by malo prebiehať otváranie aplikácií z upozornení. Napríklad Google Fotky sa po ťuknutí na oznámenie otvorili o 34 % rýchlejšie.

android 12
Foto: Google

Android 12 tiež zabráni aplikáciám spúšťať zbytočné služby na popredí a pozadí systému, čo zabezpečí lepší zážitok z používania. Inými slovami, Android 12 je opäť o niečo rýchlejším a plynulejším operačným systémom schopným efektívnejšie reagovať na požiadavky.

V nastaveniach pribudol informačný panel ochrany osobných údajov, ktorý prehľadne zobrazí, kedy tá či oná aplikácia pristupuje ku kamere, mikrofónom a údajom o polohe. Po novom môžu používatelia aplikácii udeliť prístup len k približnej, nie presnej polohe zariadenia.

aktualizacia
Foto: GOogle

V hornej lište rozhrania pribudli indikátory upozorňujúce na zapnutý mikrofón a kameru. Pokiaľ niektorá aplikácia nenápadne aktivuje mikrofón, indikátor o tom dá vedieť. Pre ešte lepšiu ochranu pred špehovaním pribudol v lište s rýchlymi skratkami prepínač, ktorým sa dá okamžite zakázať prístup aplikácie k mikrofónu a fotoaparátu.

android 12
Foto: Google

Hoci Google nový Android 12 vo finálnej verzii už vypustil do sveta, hardvér si zatiaľ necháva v zákulisí. Dvojica smartfónov Pixel 6 a Pixel 6 Pro by mala byť predstavená ešte tento mesiac, pravdepodobne 19. októbra.

Total
45
Zdieľaní
Total
45
Zdieľať