macbook pro

Najväčší medzigeneračný rozdiel? MacBook Pro s M1 Max ponúka až o 181 % rýchlejšiu grafiku

M1 Max je skutočne záležitosť pre najväčších profíkov. Predsa len bežný smrteľník nielenže nepotrebuje, ale ani nemá šancu využiť grafický procesor s 32 jadrami.

Apple nám tento týždeň predstavil svoje najnovšie rozšírenie radu MacBook Pro. Obohatil ho o dva špičkové modely, ktoré prinášajú rázne zmeny nielen v rámci exteriériu, ale aj interiéru. Výrobca totiž spolu s notebookmi predstavil aj dva nové čipy, a to M1 Pro a M1 Max. A musíme uznať, že pri oboch kúskoch odviedol priam fantastickú prácu.

Pred dvoma dňami sme vás prostredníctvom samostatného článku informovali, že M1 Max v najvyššom prevedení (s 32 jadrami) ponúka výkon až 10,4 TF, čo je viac než najnovšia generácia konzoly PlayStation. V prostredí dedikovaných grafických kariet možno čipset prirovnať napríklad ku NVIDIA RTX 2080.

Pochopiteľne, tieto čísla odrážajú veľmi výrazný medzigeneračný rozdiel. A potvrdzujú to aj najnovšie výsledky z renomovaného benchmarku Geekbench 5, na ktoré upozornil server 9to5Mac. Podľa nich M1 Max ponúka o až 181 % rýchlejšiu grafiku ako GPU v predošlom 16-palcovom MacBook Pro.

TIP REDAKCIE
6 rokov starý Fairphone 2 dostane aktualizáciu na Android 10
Zdroj: Geekbench (prostredníctvom 9to5Mac)

Keď sa pozrieme na presné čísla, MacBook Pro v najvyššej konfigurácii (64 GB RAM) získal 68 870 bodov. Predošlý model v základnej verzii, ktorý používal AMD Radeon Pro 5300M, obdržal len 24 461 bodov. Náskok si však drží aj pri porovnaní s najvýkonnejším variantom, respektíve modelom s grafikou AMD Radeon Pro 5600M. V tomto prípade rozdiel činí 62 %.

M1 Max je skutočne záležitosť pre najväčších profíkov. Predsa len bežný smrteľník nielenže nepotrebuje, ale ani nemá šancu využiť grafický procesor s 32 jadrami. Pre menej náročnú skupinu užívateľov je k dispozícii M1 Pro, no nenechajte sa zmiasť, aj ten sa bez akýchkoľvek pochýb zaraďuje medzi aktuálnu špičku na trhu. V rámci architektúry ponúka 14 až 16 jadier.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať