2FA

Google zlepšuje bezpečnosť, miliónom účtov zapne dvojstupňové overenie

Verifikácia v dvoch krokoch dokáže zabrániť útočníkom vo vstupe do vášho účtu, a to aj v prípade, že vedia vaše heslo.

Prihlasovanie sa do online služieb, aplikácií, sociálnych sietí alebo trebárs do e-mailovej schránky je podmienené heslom. Čím zložitejšie si používateľ zvolí, tým lepšie. Napriek tomu nejde o najdokonalejší spôsob zabezpečenia.

Ochranu účtov podstatne zlepšuje ďalšia bezpečnostná vrstva, známa ako dvojstupňové overenie, respektíve dvojfaktorová autentifikácia – skrátene 2FA.

Používateľ musí svoju totožnosť po zadaní hesla ešte potvrdiť hardvérovým kľúčom, aplikáciou Authenticator, potvrdením výzvy na inom zariadení alebo zadaním kódu, ktorý Google doručí cez SMS. Ako môžeme vidieť, spoločnosť ponúka niekoľko spôsobov, ako dvojstupňové overenie využívať.

Dvojfaktorová autentifikácia predstavuje jeden z najlepších zabezpečovacích mechanizmov, ľudia sa však k digitálnej bezpečnosti neraz stavajú ľahostajne. Softvérový inžinier spoločnosti Google v roku 2018 na podujatí Usenix Enigma 2018 uviedol, že 2FA používa približne len jeden človek z desiatich.

Dnes, po troch rokoch, môže byť situácia iná. S výraznejším príklonom k dvojstupňovému overeniu by sme ale asi nepočítali. Google v nedávno publikovanom blogu uvádza, že do konca tohto roka automaticky aktivuje dvojstupňové overenie 150 miliónom používateľov jeho služieb. Rovnaký scenár sa dotkne aj 2 miliónov tvorcov z partnerského programu YouTube.

Správu zverejnil pri príležitosti mesiaca kybernetickej bezpečnosti, ktorý pripadá na október.

dvojstupnove overenie

Google nebude do 2FA používateľov registrovať bezhlavo. Aktivuje ho len tým osobám, ktoré majú správne nastavený účet Google zabezpečujúci bezproblémový prechod na overenie v dvoch krokoch. Jednou z podmienok je napríklad uvedenie telefónneho čísla, kde budú chodiť SMS-ky s potvrdzovacími kódmi.

TIP REDAKCIE
VEĽKÁ ZMENA: Google mení to, ako vám ukáže výsledky vyhľadávania

Prihlasovanie sa v dvoch a nie jednom kroku je len veľmi malou daňou za to, že výrazne znížite možnosť odcudzenia vášho účtu kybernetickými kriminálnikmi.

Že môže ísť o naozaj nepríjemný problém zistíte až potom, ako sa tak stane. Predstavte si, že niekto prekoná vaše heslo a dostane sa k vašim súkromným fotkám, správam, e-mailom, platobným údajom a ďalšiemu obsahu, ktorý môže zverejniť, vymazať alebo ho zneužije na nejakú formu podvodu.

dvojstupnove overenie

Je váš Google účet chránený a nastavený správne? Skontrolujte si to na tejto adrese. Kontrola zabezpečenia vám zaberie len pár minút a rovno si môžete zapnúť dvojstupňové overenie, pokiaľ ste tak doteraz neurobili.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať