Materská spoločnosť Google laserom odoslala 700 TB dát na vzdialenosť 5 km!

Technológia FSOC je akousi nehmotnou náhradou za optický kábel. Dokáže vytvoriť spojenie o rýchlosti presahujúcej 20 Gb/s medzi dvoma jasne viditeľnými, teda vyvýšenými bodmi.

V januári materská spoločnosť Google, Alphabet, skoncovala so svojím projektom Loon. Jeho ambíciou bolo využitie héliových balónov v stratosfére na distribúciu bezdrôtového internetu. Nie všetky technológie použité pre tento projekt však vyšli navnivoč. Niektoré z nich, konkrétne Free Space Optical Communications (FSOC), spoločnosť použila pri svojom novom projekte, ktorým je šírenie vysoko rýchlostného širokopásmového pripojenia v Afrike, informuje The Verge.

Technológia FSOC je akousi nehmotnou náhradou za optický kábel. Dokáže vytvoriť spojenie o rýchlosti presahujúcej 20 Gb/s medzi dvoma jasne viditeľnými, teda vyvýšenými bodmi. Aktuálne slúži pre nový projekt s názvom Taara, ktorý sa zdá byť celkom nádejný.

Spoločnosť Alphabet totiž dnes hrdo prehlásila, že sa jej podarilo vytvoriť spojenie medzi hlavnými mestami Konga a Konžskej demokratickej republiky, respektíve mestami Brazzaville a Kinshasa, ktoré predeľuje rieka Kongo. Vedúci projektu Taara, Baris Erkmen, tvrdí, že počas 20 dní sa prostredníctvom tohto spojenia podarilo preniesť takmer 700 TB dát.

Zdroj: X

Prečo práve tieto dve mestá? Jedným z dôvodov je podnebie, ktoré je pre bezdrôtovú optiku vhodnejšie ako hlučné a zahmlené mesto plné budov. Dôležitým faktorom je však aj rieka predeľujúca tieto dve mestá, ktorá zohráva úlohu akejsi testovacej prekážky. Vzdušnou čiarou sú pritom mestá vzdialené len pár kilometrov.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook chce zmeniť názov spoločnosti, vieme, čo je za tým!

Podľa vedúcich predstaviteľov projektu sa aj napriek absencie kábla podarilo udržať až 99,9 % dostupnosť, čo je skvelý výsledok, nakoľko ich cieľom je, aby užívatelia nevedeli rozpoznať rozdiel medzi FSOC a bežným optickým káblom. Inými slovami, chcú poskytnúť ten najkvalitnejší a najstabilnejší zážitok. Dopĺňajú, že žiadne doposiaľ zaznamenané poveternostné podmienky, napríklad hmla, dážď či vtáky, nijak neovplyvnili funkcionalitu spojenia.

Ide o skutočne výnimočnú technológiu. Dva body sú navzájom prepojené laserom a v prípade potreby sú schopné nakloniť svoje zrkadlá tak, aby presne zasiahol vytýčený cieľ. Systém sa sám dokáže nastaviť v rozmedzí približne 5 stupňov. A ak by náhodou zlyhal, je možné zrkadlá prispôsobiť aj na diaľku. Pre lepšiu predstavu vám odporúčame pozrieť si vizuálnu ukážku pod týmto odsekom.

Zdroj: X/The Verge
Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať