windows 11

Zvládne váš počítač Windows 11? Skontrolujte to pomocou tejto aplikácie

Program PC Health Check je dostupný v novej verzii.

Prechod z OS Windows 10 na Windows 11 bude bezplatný, Microsoft ho používateľom doručí prostredníctvom aktualizácie. Proces sa rozbehne o pár týždňov. Nové okná sa napriek tomu nedostanú ku všetkým, aspoň nie oficiálnou formou.

Windows 11 má totižto prísnejšie hardvérové požiadavky, nebude podporovaný na počítačoch a notebookoch so staršími procesormi. Okrem toho potrebuje minimálne 4 GB operačnú pamäť alebo čip TPM 2.0, ktorý je vyžadovaný kvôli rozšíreným funkciám zabezpečenia.

Microsoft po predstavení novej generácie operačného systému uvoľnil program PC Health Check, ktorý preverí hardvér vášho počítača a oznámi vám, či je s operačným systémom Windows 11 kompatibilný.

V prípade negatívneho výsledku však aplikácia nevedela povedať, kde presne je problém. Microsoft teraz vydal novú verziu programu PC Health Check, ktorá tento neduh napráva. Vyskúšať si ju môžu všetci používatelia, nielen tí, ktorí sú zapojení do testovacieho programu Insider.

Na novú verziu aplikácie upozornil server ArsTechnica.

Stiahnuť si ju môžete priamo z tohto odkazu, poprípade navštívte túto stránku Microsoftu a v jej nižšej časti vyhľadajte Stiahnuť aplikáciu Kontrola stavu počítača. Po rýchlej inštalácii kliknite tlačidlo Overiť teraz.

windows 11

Pokiaľ váš počítač testom kompatibility neprejde, aplikácia vám v jednotlivých bodoch napíše, čo všetko nespĺňa. Červený krížik sa bude asi najčastejšie zobrazovať práve pri procesore a module TPM 2.0. Okrem toho aplikácia ukáže podporu zabezpečeného spúšťania, operačnú pamäť, kapacitu disku, taktovaciu frekvenciu a počet procesorových jadier.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook chce zmeniť názov spoločnosti, vieme, čo je za tým!

Vďaka tomu budete vedieť, čo máte inovovať. Prípadné doplnenie operačnej pamäte problémom nebude, horšie to už môže byť s výmenou procesora, ktorá nie je vždy možná. Ideálnym riešením je kúpa nového počítača, to sa však mnohým páčiť nebude.

Zostať môžete na aktuálnej verzii systému. Súčasný Windows 10 bude podporovaný až do roku 2025. Dobrou správou je, že Microsoft vám nebude brániť v manuálnej inštalácii novej verzie systému prostredníctvom ISO súborov. Windows 11 tak bočnou uličkou dostanete aj do nepodporovaných počítačov.

Zlou správou zase je, že nebudú dostávať aktualizácie (ovládače, nové funkcie, opravy kritických zraniteľností…).

Aktualizácie na Windows 11 začne Microsoft distribuovať 5. októbra. Inovácie budú vydávané postupne, niektorí si na aktualizáciu budú musieť počkať až do polovice roka 2022.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať