Vedci zrejme prišli na to, čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu

Počas štúdie na myšiach vedci našli únik toxických proteínov do mozgu.

Vedci už roky skúmajú, ako môže hromadenie toxických molekúl v mozgu spôsobiť Alzheimerovu chorobu alebo k nej nejakým spôsobom prispieť. Oveľa náročnejšie však bolo zistiť, čo spôsobuje, resp. spúšťa hromadenie týchto molekúl.

Nová štúdia na myšiach, ktorej výsledky minulý týždeň uverejnili v žurnále PLOS Biology, hovorí o tíme vedcov z Curtin University, ktorí zistili, že základným problémom môže byť „únik“ toxickej zlúčeniny nazývanej beta-amyloid z krvného obehu. Hoci zatiaľ nie je jasné či sa rovnaký proces deje aj u ľudí, tento objav by mohol vedcom poskytnúť nový spôsob sledovania alebo monitorovania vzniku Alzheimerovej choroby a verme, že aj pomôcť s vyvinutím nových liečebných postupov na jej prevenciu.

Hoci sme už predtým vedeli, že charakteristickým znakom ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou je postupné hromadenie toxických bielkovinových usadením v mozgu nazývaných beta-amyloid, vedci nevedeli, odkiaľ amyloid pochádza a prečo sa v mozgu ukladá,“ uviedol v tlačovej správe hlavný autor štúdie a vedec z Curtin University John Mamo.

Tím konkrétne zistil, že beta-amyloid, zlúčenina, ktorá sa hromadí v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou a ktorá sa už dlho spája so vznikom demencie, sa tvorí mimo mozgu a potom sa prostredníctvom lipoproteínov dostáva do krvného obehu.

Mohli by pomôcť lieky alebo zmena stravovania

V novej štúdii vedci zistili, že tieto lipoproteíny majú tendenciu unikať, čo umožňuje toxickým zlúčením dostať sa do mozgu a začať sa hromadiť. U myší s vyššou produkciou amyloidu sa tiež prejavil vyšší stupeň zápalu mozgu, čo naznačuje súvislosť medzi touto zlúčeninou a vznikom neurodegeneratívneho ochorenia.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?

Tento prechod z krvi do mozgu je významný, pretože ak dokážeme regulovať hladiny lipoproteínového amyloidu v krvi a zabrániť jeho úniku do mozgu, otvára to možnosti nových liečebných postupov na prevenciu Alzehimerovej choroby a spomalenie straty pamäti,“ dodal Mamo.

Predtým, ako bude možné hovoriť o nových spôsoboch liečby Alzheimerovej choroby, bude potrebné potvrdiť, že rovnaká súvislosť existuje aj u ľudí. Vedci však už teraz naznačujú, že niektoré lieky alebo zmeny v stravovaní by mohli znížiť množstvo amyloidu v krvi, čo by mohlo pomôcť predísť Alzheimerovej chorobe alebo ju minimálne oddialiť. To je v boji proti tomuto ochoreniu obrovskou novinkou.

Total
52
Zdieľaní
Total
52
Zdieľať