Vedci bijú na poplach: Tretina druhov drevín vo svete je ohrozená, hrozí jej vyhynutie

Celková plocha lesov sa zmenšila o 40 %.

Približne tretine všetkých druhov drevín na zemeguli hrozí vyhynutie. Ohrozuje ich najmä klčovanie lesov pre potreby poľnohospodárstva a ťažba dreva. “Jasne merateľné dopady” má tiež klimatická zmena.

Vyplýva to zo správy zverejnenej v stredu, ktorú vypracovalo medzinárodné združenie botanických záhrad (Botanic Gardens Conservation International) a odborníci zo Svetovej únie na ochranu prírody (IUCN), informovali agentúra AFP a televízia BBC.

Podľa tejto správy patria k najohrozenejším druhom magnólie. Ako ohrozené sú tiež klasifikované dub a javor.

Štúdia skúmala 58.497 druhov drevín na celom svete. Jej autori prišli k záveru, že 30 percentám druhov hrozí vyhynutie. Ďalších sedem percent je klasifikovaných ako “potenciálne ohrozených”. Na posúdenie ohrozenia 21 percent druhov nebol k dispozícii dostatok údajov. O niečo viac ako 40 percent bolo klasifikovaných ako “neohrozené”.

Odborníci klasifikovali ako vyhynuté asi 142 druhov stromov. Zo 442 druhov stromov rastie vo voľnej prírode menej ako 50 exemplárov.

Plocha lesov sa zmenšilo o 40 %

V Brazílii, na ktorej území sa nachádza veľká časť amazonského dažďového pralesa, sa podľa správy vzhľadom na tamojšie intenzívne poľnohospodárstvo vyskytuje najviac druhov drevín (8847) – ale aj najviac ohrozených (1788). Najvyšší podiel ohrozených druhov je však v tropických oblastiach Afriky, najmä na ostrovoch Madagaskar a Maurícius, kde je ohrozených 59, respektíve 57 percent všetkých druhov stromov. Vedci konštatovali, že za posledných 300 rokov sa globálna plocha lesov zmenšila asi o 40 percent a 29 krajín prišlo viac ako 90 percent svojho lesného porastu.

Jean-Christophe Vie, generálny riaditeľ Švajčiarskej nadácie Franklinia, ktorá sa špecializuje na ochranu prírody, označil v predhovore k správe za “šokujúce”, že odlesňovanie veľkých plôch pokračuje, aj keď stromy majú v prírode dôležitú úlohu, pretože sú biotopom mnohých živočíšnych a rastlinných druhov, absorbujú CO2 a sú zdrojom účinných látok v liekoch.

Odborníci navrhujú niekoľko opatrení na zvrátenie tohto stavu, ako sú zachovanie existujúcich lesov a rozšírenie chránených území, pestovanie ohrozených druhov v botanických záhradách alebo semenných bankách, poskytovanie vzdelávania s cieľom zabezpečiť, aby sa programy obnovy lesov a výsadby stromov vykonávali vedecky, ako aj vyčlenenie viac finančných prostriedkov na ochranu stromov.