TikTok sa derie vpred, Američania a Briti na ňom trávia viac času ako na YouTube

Platformám na zdieľanie videí dlhé roky kraľuje YouTube, a to najmä západných krajinách. Populárna sociálna sieť TikTok so zameraním na krátke videá z pohľadu veľkosti používateľskej základne server YouTube (zatiaľ) neprekonáva, napriek tomu sa môže pochváliť dôležitým zárezom.

Notebookcheck.net odvolávajúci sa na zistenia analytickej spoločnosti App Annie informuje, že používatelia zo Spojených štátov amerických a Spojeného kráľovstva trávia v priemere viac času sledovaním videí na TikToku než na YouTube. Inými slovami, TikTok sa stal najpoužívanejšou video aplikáciou na trhu v USA a UK.

Údaje ale treba brať s rezervou. Pochádzajú iba zo zariadení s operačným systémom Android. Okrem toho nezohľadňujú čínsky trh, kde je TikTok hlavnou aplikáciou na konzumáciu video obsahu.

V celkovom čase venovanom sledovaniu videí (nie na jedného používateľa) zostáva YouTube prirodzene stále na prvom mieste, a to predovšetkým vďaka svojej obrovskej používateľskej základni. Podľa odhadov má 2 miliardy členov, TikTok má na konte niečo medzi 700 miliónmi až 1 miliardou aktívnych používateľov.

tiktok
Ilustr. foto: Aaron Yoo

Ukazuje sa, že v Spojenom kráľovstve TikTok prekonal YouTube už v júni 2020 a odvtedy si udržiava vedúce postavenie. V Amerike obe platformy súperili tesne, na vrchol sa TikTok dostal v apríli tohto roka. Analytici zdôraznili, že je že tento míľnik pre TikTok veľkým úspechom.

Aplikácia oslovujúca hlavne mladšie publikum odštartovala svoju púť v roku 2016 na čínskom trhu pod názvom Douyin. Už ako TikTok sa aplikácia dostala k medzinárodnému publiku v roku 2017, odkedy rýchlo rastie. V roku 2019 zaznamenala 1 miliardu stiahnutí z obchodov s aplikáciami. V júli 2021 dosiahla ďalšiu métu – 3 miliardy stiahnutí.

Vyzerá to, že TikTok má dobre nadbehnuté na to, aby niekedy v budúcnosti prekonal YouTube aj v ďalších metrikách a krajinách, kde sú obe platformy dostupné.

Predstavitelia YouTube vedia, že TikTok dynamicky rastie. Pripravili preto protiopatrenie, ktoré sa nazýva Shorts. Do aplikácie pridali krátke videá s orientáciou na výšku, teda presne rovnaký formát, s akým žne úspechy TikTok.

Videá Shorts sú dostupné len krátko. Nie je známe, koľko času im používatelia venujú. YouTube ale tvorbu videí podporuje peniazmi. Autori najpútavejších videí môžu mesačne získať od 100 do 10 000 dolárov.