tesla

Budúcnosť, akú asi nikto nečakal: Tesla si necháva patentovať laserové stierače

Laicky povedané, o odstránenie nečistôt na čelnom skle sa postará laser, nie kus plastu.

Tesla neustále vymýšľa nové spôsoby, ako čo najviac vylepšiť svoje elektromobily. Pracuje napríklad na kompletne autonómnom autopilotovi, vďaka ktorému bude môcť automobilka priniesť na trh vozidlo bez volantu a pedálov. Áno, znie to neuveriteľne, no ako poznáme Elona, všetko je možné.

Tu ale ambície vizionára ani zďaleka nekončia. Tesla si totiž nechala patentovať pomerne netradičnú technológiu, ktorá doslova srší futurizmom. Akú? Chce upustiť od tradičných fyzických stieračov a nahradiť ich laserovými lúčami. O novinke informuje server Futurism.

Patentová prihláška podrobne opisuje “čistiaci systém”, ktorý pozostáva zo sústavy optík vysielajúcich laserový lúč na ožiarenie oblasti sklenených častí vozidla. Laicky povedané, o odstránenie nečistôt na čelnom skle sa postará laser, nie kus plastu a gumy. Systém má fungovať automaticky, čo znamená, že akonáhle zaznamená, že sa na skle nachádza niečo, čo tam nemá byť, vyšle laser, aby to odstránil.

Laserové lúče nebudú hrozbou pre posádku

V tomto okamihu vstupuje do hry otázka bezpečnosti vodiča. Vôbec sa ale nemusíte báť, že by vám systém v prípade zlyhania vypálil oči. Laser totiž nebude dostatočne silný na to, aby dokázal prekonať hrúbku skla. Vizuálny náhľad technológie nájdete pod týmto odsekom.

Zdroj: Americký úrad pre patenty a ochranné známky/Futurism

Prihláška bola podaná ešte v máji roku 2019, pričom publikovaná bola o pár mesiacov neskôr, približne v rovnakom čase, kedy automobilka predstavila svoj Cybertruck. Americký úrad pre patenty a ochranné známky však prihlášku schválil až začiatkom tohto týždňa, uvádza Electrek.

Pripomeňme, že nakoľko ide o patent, nie je vôbec isté, kedy a či vôbec sa takejto technológie dočkáme.