SpaceX sa zapisuje do dejín: Spoločnosť úspešne odštartovala misiu Inspiration4!

Ide o vôbec prvú vesmírnu misiu s čisto civilnou posádkou, respektíve posádkou bez prítomnosti profesionálneho astronauta.

Podarilo sa. Spoločnosť SpaceX dnes nadránom úspešne odštartovala misiu Inspiration4. Posádku rakety Falcon 9 tvoria výhradne civilisti a 38-ročný podnikateľ a pilot, Jared Isaacman, ktorý tento projekt inicioval aj financoval.

SpaceX sa tak opäť zapisuje do dejín. Ide totiž o vôbec prvú vesmírnu misiu s čisto civilnou posádkou, respektíve posádkou bez prítomnosti profesionálneho astronauta. Spoločnosť sa svojím úspechom pochválila aj videom, ktoré možno nájsť na Twitteri.

Falcon 9 vzlietla z rampy Pad39A nachdázajúcej sa v oblasti legendárneho Kennedyho vesmírneho strediska. Z tej istej rampy štartovala napríklad aj raketa Saturn V, ktorá slúžila pri misii Apollo 11, a taktiež aj raketoplán Space Shuttle. Tentokrát však posádka mierila do výšky až 575 km, teda až 160 km za orbitu Hubblovho vesmírneho teleskopu. Teraz ju čaká 3-dňová okružná jazda okolo Zeme. Vrátiť by sa tak mali počas víkendu.

Okrem Jareda Isaacmana sa na palube nachádza 51-ročná vysokoškolská profesorka Dr. Sian Proctorová, 29-ročná zdravotná sestra Hayley Arceneauxová a 41-ročný Christopher Sembroski, ktorý pracuje pre spoločnosť Lockheed Martin, špičkového výrobcu lietadiel.

Posádka misie Inspiration4

Zmeškali ste štart a chceli by ste si ho pozrieť úplne od začiatku? SpaceX počiatočný priebeh misie streamoval na svojom YouTube kanáli. Záznam si môžete pozrieť tu.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať