MIMORIADNE: Dávajte si pozor na túto SMS-ku, ľudia prichádzajú o peniaze!

Útočníci sa zamerali na Slovákov, rozposielajú im SMS-ky, môžu vás okradnúť.

Svet technológií je plný nástrah, ktorým čelia všetci ľudia rovnako. Či ste technologicky zdatní alebo nie je útočníkom viac menej jedno. Na ľudí mieria náhodne dúfajúc, že sa niekto chytí. A veru, že sa chytí. Dôkazom toho je aj najnovšia hrozba, v ktorej ľudia na telefóny dostávajú podvodné SMS správy opäť odkazujúce na služby Slovenskej pošty. Tá s tým, samozrejme, nemá nič spoločné. Na podvod upozornila Polícia SR.

Pozor na podvodné SMS-ky, ktoré sa tvária, že sú od Slovenskej pošty,vyzýva ľudí polícia na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Znovu nás masovo upozorňujete na takéto správy. Neklikajte v žiadnom prípade na podozrivé odkazy. Za to, čo ste si reálne objednali plaťte osobne kuriérovi alebo priamo na pošte!,“ pokračuje polícia.

Nezaplatený balík

V SMS správe sa píše o tom, že vám pošta nemohla doručiť balík, pretože ste neuhradili poplatok. Ten vraj môžete zaplatiť rýchlo – stačí kliknúť na odkaz priamo v SMS správe, a ten vás presmeruje na stránku, kde tam môžete spraviť. Samotný odkaz je, ako určite tušíte, falošný a peniaze by ste tak rovno poslali útočníkom.

SlovenskáPošta: Váš balík nemohol byť doručený, pretože nebol zaplatený žiadny poplatok. Zaplatiť teraz: *odkaz*,“ píše sa v správe aj s gramatickými chybami.

Zaujímavosťou je, že odkaz je subdoménou veterinárnej kliniky Panev Vet. Či o podvode vie, zatiaľ nie je isté. Na Slovenskú poštu naraz mieri viac podobných útokov. Niektoré sú rozposielané prostredníctvom emailu, niektoré formou SMS.

Práve SMS správy sú v takýchto kampaniach jednoznačne účinnejšie. SMS správy ľudia považujú za dôveryhodnejšie, čo je koniec koncov pravdepodobne dôvod, prečo po nich útočníci siahli.

Ak vám teda príde podobná SMS-ka, ignorujte ju. Hlavne v predvianočnom období, kedy ľudia objednávajú viac balíčkov, môže komukoľvek zamotať hlavu a pripraviť ho tak o cenné peniažky. Dajte o tom vedieť aj svojim známym!

Total
585
Zdieľaní
Total
585
Zdieľať