Bol to od začiatku prehratý boj? Mars je vraj príliš malý na to, aby disponoval vodnými zásobami

Kedysi dávno Mars mohol disponovať atmosférou a dokonca aj stojatou vodou na povrchu. V určitom bode však prišiel o svoje ochranné magnetické pole.

Vedci a astronómovia sa o Mars zaujímajú už dlhé roky. Prostredníctvom viacerých satelitných expedícii odhalili, že sa na ňom kedysi nachádzali zásoby vody, ktoré by mohli byť dôkazom existencie určitej formy života mimo našej Zeme. Dnes je však červená planéta len suchou pustatinou. Prečo?

Odpoveď na túto otázku má poskytovať nová štúdia, podľa ktorej to mal Mars zrátané už od samého začiatku, informuje TechRadar. Problémom má byť jeho veľkosť. Inými slovami, je to príliš malá planéta na to, aby si dokázala udržať vodné zásoby. O osude Marsu bolo rozhodnuté už od začiatku, uvádza vo svojom vyhlásení docent z Washingtonskej univerzity v Saint Louis, Kun Wang. Pravdepodobne existujú požiadavky na veľkosť skalnatých planét, aby si dokázali zachovať dostatok vody na umožnenie obývateľnosti a platňovej tektoniky.

Wang, ktorý je hlavným autorom štúdie, skúmal stabilné izotopy draslíka v rôznych meteoritoch, čo mu pomohlo zistiť prítomnosť, množstvo a rozloženie prchavých látok, ktoré môžu byť akýmsi indikátorom množstva prítomnej vody.

Autori štúdie analyzovali zloženie Zeme, meteoritov z Marsu a Mesiaca a taktiež asteroidu 4-Vesta. Zistili, že existuje pomerne silná korelácia medzi veľkosťou telesa a množstvom izotopov draslíka. No to stále nie je všetko. 20 meteoritov z Marsu, ktorých vek siahal od 200 miliónov rokov až po 4 miliardy rokov, odhalilo, že červená planéta počas prvej miliardy rokov formácie prichádzala o vodu a iné látky oveľa rýchlejšie ako Zem.

Foto: Pixabay

Slnečný vietor zničil väčšinu atmosféry, prítomná voda sa odparila

Kedysi dávno sa Mars mohol podobať na našu Zem. Mohol teda disponovať atmosférou a dokonca aj stojatou vodou na povrchu. Ako však píše server Space.com, planéta v určitom bode prišla o svoje ochranné magnetické pole, pričom následné návaly slnečného vetra zničili veľkú časť atmosféry a ich príčinou sa odparila všetka prítomná voda.

TIP REDAKCIE
Google v Rusku čelí vyše 200 miliónovej pokute, údajne nevymazal "nelegálny" obsah

Čo to znamená pre vesmírnych dobyvateľov? Ani táto správa ich zrejme neodradí. Elon Musk (a ďalší) dokonca už čoskoro plánuje začať s kolonizáciou červenej planéty. No než sa tak stane, potrebuje sa vykonať ešte mnoho štúdií a testov, ktoré budú nasledované dlhoročnými prípravami. Po Marse aktuálne brázdi rover Perseverance, ktorému sa nedávne podarilo úspešne odobrať prvú vzorku hornín. O tejto téme sme vás informovali v samostatnom článku.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať