Izrael ukázal nového vojnového robota: Dokáže strieľať aj vyhľadávať špiónov

Súčasťou robota sú dve automatické zbrane, kamery a senzory. Ovláda sa tabletom.

Dodávateľská spoločnosť izraelskej armády predstavila v pondelok ozbrojeného robota ovládaného na diaľku, ktorý sa môže využívať na hliadkovanie v bojových zónach, streľbu či vystopovanie špiónov. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Štvorkolesový robot, ktorého vyvinula ELTA System, dcérska firma izraelskej štátnej spoločnosti na výrobu lietadiel Israel Aerospace Industries (IAI), je ovládaný elektronickým tabletom a súčasťou jeho vybavenia sú dve automatické zbrane, kamery a senzory, uviedol Rani Avni z IAI.

Priblížil, že tento robot má schopnosť zhromažďovať informácie pre pozemné jednotky, zasiahnuť streľbou neďaleké ciele, prenášať zranených vojakov, ako aj transportovať zásoby na bojisko a späť.

“S každou ďalšou misiou toto zariadenie zbiera viac dát, z ktorých sa učí pri budúcich misiách,” povedal Jonni Gedj, operačný odborník z oddelenia robotiky spomenutej firmy. Nový robot je najmodernejším zariadením, aké za posledných 15 rokov táto firma vyvinula.

Izraelská armáda v súčasnosti na hliadkovanie v okolí palestínskeho pásma Gazy využíva podobné, ale menšie zariadenie s názvom Jaguar, pripomína AP.

Takéto stroje čoraz častejšie využívajú i iné krajiny vrátane Spojených štátov, Británie či Ruska. Medzi ich úlohy patrí napríklad logistická podpora, odstraňovanie mín či streľba zo zbraní.

Zástancovia takýchto poloautomatických zariadení argumentujú, že ich využívanie pomáha chrániť životy vojakov. Kritici považujú za nebezpečné, že roboty fakticky dostávajú právomoc rozhodovať o živote a smrti.

Bonnie Dochertyová z ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) varovala, že takéto zariadenia nevedia spoľahlivo odlíšiť bojovníkov od civilistov. “Stroje nedokážu pochopiť hodnotu ľudského života, čo podkopáva ľudskú dôstojnosť a porušujú zákony zamerané na ochranu ľudských práv,” uviedla Dochertyová.