Android aplikácie vo Windows 11: Pripravte si aspoň 8 GB RAM, najlepšie však 16 GB

Windows 11 ukázal požiadavky pre spustenie Android aplikácií.

Windows 11 so sebou prinesie niekoľko významných noviniek. Medzi tie najzaujímavejšie jednoznačne patrí podpora Android aplikácií. Microsoft už vopred potvrdil, že táto funkcia nebude dostupná hneď pri uvedení, 5. októbra, ale až v polovici roka 2022.

Podpora pre Android aplikácia je fantastická vec, ktorá poteší nejedného z nás. Čo však pre „rozbehanie“ tejto funkcie bude potrebné? Server Windows Report mal na Microsoft rovnakú otázku a odpoveď je celkom zaujímavá.

Systém by totiž mal mať minimálne 8 GB operačnej pamäte RAM, pre plynulý beh aplikácií je však odporúčaných dvakrát viac, teda 16 GB.

Informácie pritom pochádzajú z oficiálneho kanála v podobe Microsoft Store, kde sa objavil softvér Windows Subsystem for Android. V popise aplikácie je okrem iného uvedené aj to, že subsystém Android pre Windows potrebuje najmenej 8 GB RAM, ideálne však 16 GB.

Nižší výkon než na telefónoch

Výkon Android aplikácií spustených na Windowse však nebude tak dobrý ako na špičkových telefónoch. Presné hodnoty zmerala aplikácia Geekbench, ktorá uvádza, že výkon na jedno jadro predstavoval 647 bodov, výkon s viacerými jadrami zas 2 407 bodov. To je menej než pri najnovšom Snapdragon 888, ktorý na dobre vyladených smartfónoch dosahuje 1 130, resp. 3 500 bodov.

Dobrou správou je, že na Windowse by mali vďaka integrácii AOSP (Android Open-source Project) fungovať všetky aplikácie, a to na Intel, AMD aj Qualcomm procesoroch.