VIDEO: Takýto zvláštny štart rakety ste ešte nevideli. Najskôr letela do boku, veľmi sa jej nechcelo

Raketa vyštartovala zlým smerom.

Raketa spoločnosti Astra má za sebou ďalší štart, ktorý sa do histórie vesmírneho priekopníctva zapísal ako jeden z tých zvláštnejších. Kvôli poruche totiž prebiehal neštandardným spôsobom. Cieľom firmy Astra je vynášať do vesmíru menšie družice.

Raketa s unikátnym názvom Rocket (raketa, pozn. red.) od spoločnosti Astra má za sebou veľmi zaujímavý štart, ktorý prebehol v sobotu. Zo štartovacej rampy totiž nevystrelila priamo hore, ale do boku.

Trvalo jej niekoľko sekúnd, kým skorigovala horizontálny pohyb a vydala smerom k nebesám. Vzhľadom na to, že nevyštartovala tak, ako mala, sa posunula povolená trajektória, a tak tím spoločnosti Astra musel let po 2,5 minútach ukončiť.

Raketa mala okamžite po štarte technické problémy. Bočný pohyb spôsobil výpadok jedného z motorov. Nešlo pritom o čisto testovací let, na palube sa totiž nachádzali rôzne experimenty amerických vesmírnych síl – US Space Force.

Spoločnosť Astra je pomerne mladou firmou, ktorá vznikla len v roku 2016. O dva roky na to už mali inžinieri pripravený prvý prototyp. Aj napriek tomu, že firma sídli v Kalifornii, svoje rakety smerom k obežnej dráhe posiela z ostrovu Kodiak na Aljaške.

Vzhľadom na to, že ide o mladú firmu, si z neúspechov veľkú hlavu nerobia. Podľa ich vlastných slov s nimi dokonca počítajú. Koniec koncov, k dobývaniu vesmíru to predsa patrí.