jelly bean

Google ukončí podporu zariadení s OS Android Jelly Bean, z trhu takmer vymizli

Zaspomínajme si na rok 2012.

Operačný systém Android vo verzii Jelly Bean (4.0) bol predstavený v roku 2012, teda poriadne dávno. Postupne vznikli verzie 4.1, 4.2 a v roku 2013 4.3. Google nimi vybavil napríklad tablet Nexus 7 (Asus) alebo smartfón Nexus 4 (LG).

Google vo svojom vývojárskom blogu informuje, že pre tieto verzie systému prestane vydávať aktualizácie služieb obchodu Play. Poslednú aktualizáciu získajú zariadenia s operačným systémom Android Jelly Bean v auguste.

Google zároveň vývojárom aplikácií odporúča, aby taktiež ukončili podporu pre vyššie uvedené verzie systémov, respektíve pre API rozhrania verzií 16, 17 a 18.

jelly bean
Nexus 4 bol vo svojej dobe výborným smartfónom.

Všetky tri verzie, 4.1, 4.2 a 4.3, predstavujú menej ako 1 percento zo všetkých aktívnych Android zariadení na trhu. Ukončenie podpory zo strany Google je teda prirodzené. Veľa funkcií a zlepšení nových verzií OS Android sa nedá spätne zapracovať do starších variant systémov.

Vývojári musia prípravou aktualizácií stráviť viac času, čo je vzhľadom na nízku prítomnosť zariadení s OS Android Jelly Bean na trhu neefektívne.

TIP REDAKCIE
Smartfóny budú už čoskoro ešte výkonnejšie a úspornejšie. Snapdragon 8 Gen 1+ ponúkne zlepšenie v desiatkach %!

Android Jelly Bean

S predstavením operačného systému Android Jelly Bean si odbil premiéru Project Butter. Priniesol rýchlejšie reakcie, plynulejšie animácie a celkovo svižnejší chod. Tvorcovia jednoducho zladili vykresľovanie grafiky s obnovovacou frekvenciou obrazoviek, ktorá vtedy ešte neprekonávala 60 Hz.

Debut v roku 2012 absolvoval aj nástroj Google Now. Na kartách sústredených na jednom mieste zobrazoval výsledky vyhľadávania, počasie, informácie o situácii v doprave, nechýbali športové výsledky a ďalšie údaje.

Výraznejšie sa tiež zlepšila práca s widgetmi alebo dostupnosť obsahu v obchode Google Play. Pozornosť si vtedy vypýtala služba Android Beam na rýchly a bezdrôtový prenos súborov. Nástroj medzičasom zastaral, Google ho vlani nahradil funkciou Zdieľanie nablízku, ktorá funguje podobne ako AirDrop od Apple.

Android Jelly Bean bol prvým, ktorý získal podporu pre úspornejší štandard Bluetooth Low Energy. Pribudlo tiež viackanálové audio alebo kodek AAC pre kompresiu zvuku.