samsung

Samsung Galaxy S22 by mal dostať fotoaparát s 50 Mpx RGBW snímačom

Predstavenie nových komponentov prebehne pravdepodobne v septembri.

Juhokórejský Samsung má tento rok predstaviť nové snímače obrazu pre fotoaparáty smartfónov. Už dlhšie sa špekuluje o senzore s neskromným 200 Mpx rozlíšením. Spoločnosť mu má po novom robiť aj 50 Mpx jednotka s RGBW maticou.

Aj keď údaj o extra vysokom rozlíšení vyzerá na papieri dobre, o kvalite výsledných fotografií rozhodovať nemusí. Do hry vstupuje viacero premenných ako napríklad veľkosť samotného snímača, svetelnosť objektívu a v prípade smartfónov aj softvér, ktorý obrazové informácie spracováva.

V roku 2019 Samsung zaujal snímačom ISOCELL Bright HMX. Išlo o prvý senzor pre mobilné zariadenia, ktorý mal rozlíšenie vyššie ako 100 Mpx (108 Mpx). Ako prvý po ňom siahol čínsky výrobca Xiaomi, vybavil ním model Mi CC9 Pro, ktorý sa na medzinárodnom trhu predával pod označením Mi Note 10 Pro.

Galaxy S22
Samsung ISOCELL Bright HMX

Tento rok má byť scenár podobný. Avizovaný 200 Mpx snímač sa má opäť dostať do rúk Xiaomi. Teoreticky sa ním môže popýšiť nadchádzajúca vlajková loď Mi 12 Ultra.

50 Mpx RGBW snímač

Známy informátor s prezývkou Ice Universe tvrdí, že Samsung nový snímač predstaví v septembri. Možno ešte zaujímavejšie pôsobí zmienka o 50 Mpx fotoaparáte s maticou RGBW. Práve tento komponent sa má stať súčasťou vlajkového modelu Galaxy S22, ktorý spoznáme niekedy začiatkom budúceho roka.

Štandardný RGB snímač funguje tak, že jeho pixely snímajú prostredníctvom mozaiky filtrov červené, zelené a modré svetlo. RGBW senzor časť pixelov vyčlení na snímanie bielej farby alebo inak, jasu. V praxi tak môže takýto fotoaparát produkovať lepšie fotky v zlých svetelných podmienkach alebo vysoko kontrastných scénach.

RGBW
Huawei P8

Že to v praxi funguje ukázal v roku 2015 Huawei. Smartfón P8 bol jedným z prvých, ktorý prišiel na trh s takýmto snímačom obrazu. Vtedy mal smartfón iba jeden hlavný fotoaparát, a to s rozlíšením 13 Mpx a objektívom s optickou stabilizáciou a svetelnosťou f/2.0.

Galaxy S22 bude mať určite viac ako len jeden zadný fotoaparát. 50 Mpx RGBW bude jedným z nich, pokiaľ sa Ice Universe vo svojej prognóze nemýli.

Aktuálna cena Samsung Galaxy S21 Ultra