google play protect

Google Play Protect v ochrane pred malvérom zlyháva, zistil AV-Test

Nemecká organizácia preverila schopnosti 15 bezpečnostných aplikácií.

Google Play Protect je mechanizmom, ktorý má používateľov chrániť pred škodlivými aplikáciami. Od roku 2017 je pevnou súčasťou služieb obchodu Play na všetkých podporovaných zariadeniach s operačným systémom Android.

Google Play Protect spustí kontrolu bezpečnosti aplikácií z obchodu Play ešte predtým, ako ich stiahnete. Skontroluje tiež, či sa v zariadení nenachádzajú potenciálne škodlivé aplikácie pochádzajúce z iných zdrojov. Ak niečo nájde, používateľa na túto skutočnosť upozorní, poprípade škodlivý obsah zo zariadenia rovno odstráni.

Nástroj Play Protect ale nepracuje zrovna najspoľahlivejšie. Google niekoľkokrát odstraňoval z obchodu Play škodlivé aplikácie, ktorým sa podarilo prejsť cez tento bezpečnostný nástroj. Zväčša na ne upozornili subjekty tretích strán – firmy a experti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou.

Ako účinný je systém Google Play Protect v praxi sa rozhodli preveriť autori z nezávislej nemeckej organizácie AV-Test. Ich zistenia ukázali, že riešenie od Google výrazne zaostáva za populárnymi nástrojmi tretích strán. Bezpečnostné aplikácie od firiem Avast, McAfee či AVG sú v odhaľovaní malvéru podstate úspešnejšie.

TIP REDAKCIE
Markíza Krimi: Čo bude vysielať a kedy presne začína?
google play protect
Zdroj: av-test.org

Podľa výskumu AV-Test dokázal systém Play Protect identifikovať iba dve tretiny z 20 000 škodlivých aplikácií. Nástroj od Google pritom porovnal s 15 bezpečnostnými aplikáciami určenými pre platformu Android.

Naopak, aplikácie Bitdefender, McAfee, NortonLifeLock a Trend Micro dosiahli v detekcii 100-percentnú úspešnosť. Výskum prebiehal šesť mesiacov, od januára do júna tohto roka. 9 z 15 hodnotených aplikácií získali najvyššie skóre 18 bodov.

O dva body menej získala aplikácia austrálskej spoločnosti Ikarus. Aj to je výrazne viac, ako obdržal nástroj Play Protect. Tomu autori testu udelili len chabých 6 bodov. AV-Test preto odporúča používateľom, aby sa nespoliehali len na Google Play Protect a používali ďalšiu bezpečnostnú aplikáciu.