instagram

Instagram si od vás vypýta dátum narodenia, klamať by ste ho nemali

Pokiaľ na svojom Instagrame ešte nemáte uvedený vek, presnejšie dátum narodenia, aplikácia si ho od vás vypýta. Instagram začína používateľom zobrazovať upozornenie, aby tento dôležitý údaj zadali, informuje TechCrunch a vývojári vo svojom blogu.

Požiadavku na zadanie dátumu narodenia budete môcť odmietnuť, a to opakovane. Po istom čase sa však preskočiť dať nebude a svoj dátum narodenia budete musieť Instagramu prezradiť. Dôvod? „Prispôsobenie prostredia a obsahu.”

Instagram chce podľa veku triediť obsah a reklamy. Mladistvým používateľom nebude zobrazovať príspevky a inzerciu, ktoré sú určené pre plnoletých jedincov. Ide o súčasť širšej iniciatívy, v rámci ktorej Facebook, vlastník Instagramu, obmedzil cielenie reklamy na mladistvých a predstavil nové nastavenia takzvaného háklivého obsahu.

instagram
Foto: Instagram

Samotný formulár na zadanie dátumu narodenia nie je zložitý. Jednoducho si vyberiete deň, mesiac a rok svojho narodenia a údaje potvrdíte. Áno, tieto čísla nikto nekontroluje. Občiansky alebo kópiu rodného listu môžete nechať tam, kde sú.

Mladiství môžu Instagram jednoducho oklamať, bez boja sa však nevzdá. Skutočný vek používateľa bude preverovať strojové učenie. Softvér na základe istých indícií dokáže odhaliť, či používateľ pri zadaní svojho veku neklamal.

datum narodenia
Foto: Instagram

Udať ho môže obyčajné blahoželanie k napríklad 16. narodeninám. Pokiaľ systém v profile uvidí vyšší vek, používateľa vyzve, aby si ho opravil. Je však nanajvýš otázne, do akej miery bude takéto riešenie spoľahlivé.

Ak budete chcieť aj naďalej na Instagrame vidieť obsah, ktorý bol označený ako nevhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov, zadaniu dátumu narodenia sa nevyhnete. Skôr či neskôr ho aj tak budete musieť uviesť, čiže je asi zbytočné výzvu ignorovať.

Upozornenia na zadanie dátumu narodenia sa začnú v mobilnej aplikácii zobrazovať postupne, od tohto týždňa.