google one

Google rozširuje dostupnosť vlastnej VPN služby do ďalších krajín

Funguje už v 8 krajinách.

Spoločnosť Google v minulom roku predstavila vlastnú VPN službu, ktorá však nebola dostupná pre každého. Virtuálnu súkromnú sieť si mohli aktivovať iba členovia klubu Google One, a to len na území USA.

Už vlani bolo jasné, že Google vlastnú VPN službu časom sprístupní v ďalších krajinách. Najnovšie je dostupná aj v Kanade, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Mexiku, Španielsku a v Spojenom kráľovstve, informuje 9to5google. Žiaľ, k nám sa zatiaľ nedostala. Niekedy v budúcnosti sa jej azda dočkáme.

Google si však viac zmien v tomto smere nepripravil. VPN-ka Google One je stále dostupná tým predplatiteľom, ktorí si zaplatili za rozšírenie miesta v cloude o minimálne 2 TB (9,99 eur mesačne). Súčasťou nižších taríf, 100 či 200 GB, VPN služba nie je.

Nič sa nezmenilo ani v zozname podporovaných platforiem. Virtuálna súkromná sieť od Google funguje iba na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android. Tvorcovia vlani sľubovali, že podporu rozšíria o systémy iOS, Windows a Mac. Zatiaľ sa tak nestalo.

vpn
Foto: Red.

Pomocou VPN môžete šifrovať vašu online aktivitu, čím si zaistíte lepšiu bezpečnosť a ochranu súkromia. Môžete skryť svoju IP adresu alebo surfovať, streamovať a sťahovať obsah v nezabezpečených sieťach (verejné WiFi a pod.) bez toho, aby ste sa obávali odcudzenia citlivých údajov.

Google One

Google postupne zlepšuje svoju členskú základňu One. Okrem väčšieho priestoru v cloude zákazník za poplatok získa prémiové funkcie v aplikácii Fotky, 3-mesačný bezplatný odber Stadia Pro či prioritnú technickú podporu.

Google pred časom predstavil Backup by Google One – vylepšený spôsob zálohovania údajov z Android smartfónov. Jednotnejší a prehľadnejší systém po novom uchová aj fotografie, videá a MMS správy (popritom tiež  SMS správy, dáta aplikácií, kontakty, história hovorov a určité systémové nastavenia).

Výhodou je, že zálohovanie bude k dispozícii pre všetkých používateľov bez ohľadu na to, či si za rozšírenie miesta v cloude platia alebo nie. Potrebujú len smartfón s operačným systémom Android 8.0 alebo novším.

Google zrejme chystá ďalší benefit, v rámci ktorého spojí predplatené služby Play Pass a One do jedného, cenovo výhodnejšieho balíčka. Zistili to autori z XDA. Za jeden poplatok tak okrem uvedených výhod používateľ získa aj prístup k celej knižnici prémiových hier.

Speňaženie služieb cez Google One je pre firmu dobrou cestou. Zákazníci majú motiváciu k tomu, aby si aspoň základné predplatné aktivovali. 15 GB miesto v cloude, ktoré Google ponúka bezplatne, jedincom aktívnym v ekosystéme Google jednoducho časom stačiť nebude. Priestor sa totižto zdieľa medzi aplikáciami Gmail, Fotky, Disk a ďalšími.