galaxy z fold 3

Galaxy Z Fold 3 s root oprávneniami? Prídete o fotoaparát

Odomknutie bootloadera spôsobí problémy.

Galaxy Z Fold 3 ako najnovšie skladacie eso spoločnosti Samsung je natlačené výkonným hardvérom a softvérom. Pokiaľ by ale pokročilí používatelia a technologickí nadšenci chceli zo softvéru dostať viac, natrafia na nepríjemný problém.

Galaxy Z Fold 3 pri pokuse odomknúť zavádzač systému a získať root oprávnenia príde o fotoaparát. Prestane fungovať aplikácia fotoaparátu, rozpoznávanie tváre a vlastne všetky funkcie, ktoré sú so snímaním obrazu spojené. Zistili to vývojári z XDA fóra.

Samsung „ochranu“ pred zasahovaním do softvéru pri smartfóne Z Fold 3 ešte viac sprísnil. Bezpečnostná platforma Knox, ktorú smartfóny Samsung obsahujú, po odomknutí bootloadera väčšinou deaktivuje platobnú službu Samsung Pay a zariadenie vyradí z nároku na záručnú opravu.

galaxy z fold 3
Hlavný fotoaparát smartfónu Samsung Galaxy Z Fold 3

To pre nezávislých vývojárov nepredstavuje veľký problém, skôr kompromis. Výmenou za root oprávnenia a možnosť manipulovať so softvérom na vyššej úrovni prídu o funkcie, bez ktorých sa dá zaobísť. Smartfón, obzvlášť vlajkový, bez fungujúcich fotoaparátov je však už väčšou prekážkou.

V XDA ale prišli na to, že ani zablokovanie fotoaparátu nemusí byť neprekonateľnou bariérou. Pri opätovnom uzamknutí zavádzača systému kamery začnú znovu fungovať. Zablokovanie fotoaparátu tak pravdepodobne prebieha na softvérovej, nie hardvérovej úrovni.

To znamená, že by sa aj táto prekážka mala dať časom obísť. Závisieť to ale bude od šikovnosti vývojárov, ktorí už neraz ukázali, že dokážu prekonať hranice stanovené výrobcami.

Sesterskému smartfónu Galaxy Z Flip 3 sa vývojári pod kapotu ešte nepozreli. Je ale pravdepodobné, že sa ho bude týkať rovnaké obmedzenie.

Aktuálna cena Samsung Galaxy Z Fold 3