bill gates

Bill a Melinda Gates sú oficiálne rozvedení. Ako bude prebiehať rozdeľovanie majetku?

Na základe neznámej zmluvy.

Je to oficiálne. Bill Gates a Melinda French Gates sa po 27 rokov manželstva rozviedli. Žiadosť o rozvod bola podaná ešte 3. mája. Celý proces tak zabral približne tri mesiace. Čo bude nasledovať?

Bill a Melinda Gates boli nepochybne jedným z najvplyvnejších párov súčasnosti. Súdne záznamy hovoria, že ani jedna strana si neplánuje zmeniť meno a rovnako ani jedna nebude poberať “manželskú podporu”. Zatiaľ však nie je úplne jasné, ako presne sa majetok bývalého manželského páru rozdelí.

Rozdelenie majetku má prebiehať na základe zmluvy, ktorej podrobnosti zatiaľ nie sú známe

Nakoľko bol finálny verdikt vyhlásený na pôde súdneho dvora vo Washingtone, na rozvod sa vzťahujú miestne smernice. Washington je štátom spoločného vlastníctva, čo znamená, že majetok nadobudnutý počas manželstva sa musí po rozvode prerozdeliť rovným dielom. Pri Billovi a Melinde je to však trochu komplikovanejšie, nakoľko má rozdelenie majetku prebiehať na základe zmluvy, ktorej podrobnosti zatiaľ nie sú známe, píše The Verge.

CNBC.com

A že sa bavíme o skutočne veľkom majetku. Bill Gates bol kedysi najbohatším človekom planéty, teraz sedí na štvrtej priečke s bohatstvom o hodnote 151 miliárd dolárov (cca 127 miliárd eur). Sudca, ktorý jeho manželstvo s Melindou rozdelil, tvrdí, že predmetná zmluva bola “spravodlivá a nestranná”.

Čo bude so spoločnou nadáciou? Billa a Melindu čaká 2-ročné skušobné obdobie

Jedna z najväčších otázok sa týka nadácii, o ktorú sa Bill a Melinda starali spoločnými silami. Nadácia aktuálne disponuje aktívami o hodnote takmer 50 miliárd dolárov (cca 42 miliárd dolárov), čo z nej robí druhú najväčšiu charitatívnu organizáciu na svete. Plán je nasledovný. Rozvodom začala 2-ročná skušobná doba, počas ktorej má pár zistiť, či dokážu aj napriek rozvodu efektívne spolupracovať. Ak nie, Melinda Gates odstúpi zo svojho postu. “V takom prípade Melinda dostane osobné zdroje od Billa ako odmenu za jej filantropickú činnosť,” tvrdí riaditeľ nadácie, Mark Suzman. “Tieto zdroje by boli úplne oddelené od hodnoty nadácie, ktorá by nebola nijak ovplyvnená.”