MIMORIADNY POZOR: Chcete Windows 11? Môže obsahovať malvér!

Inštalačky môžu obsahovať škodlivý kód.

Windows 11 ako novú generáciu najpoužívanejšieho operačného systému pre počítače na svete predstavila spoločnosť Microsoft pred viac ako mesiacom. K používateľom sa dostane koncom roka 2021.

Windows 11 bude dostupný ako bezplatná aktualizácia pre tie počítače, na ktorých beží súčasný Windows 10. Musia však spĺňať hardvérové požiadavky. Microsoft ich zvýšil výraznejšie, používatelia potrebujú minimálne dvojjadrový 64-bitový procesor (min. 1 GHz), 4 GB operačnú pamäť alebo napríklad Trusted Platform Module vo verzii 2.0.

Kompletné systémové požiadavky nájdete TU.

Windows 11 je pomerne veľkou vecou, na nové funkcie, vzhľad a inovácie sú zvedaví mnohí. Nedočkavci sa môžu k novému operačnému systému od Microsoftu dostať prostredníctvom testovacieho programu Windows Insider, teda oficiálnou cestou.

Samozrejme, netrvalo dlho a vo vodách online sveta sa začali objavovať neoficiálne distribúcie operačného systému Windows 11. Inštalačné ISO súbory pochádzajúce z neoficiálnych zdrojov ale nemusia byť bezpečné, ako upozorňujú experti zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Kybernetickí kriminálnici si záujem o nový Windows všimli a rozhodli sa to využiť. Inštalačky nového Windowsu obohatili o škodlivý kód a rozšírili ich po internete. Spolu s operačným systémom tak môžu používatelia získať „bonus“ v podobe nebezpečných programov.

TIP REDAKCIE
Divadelný ústav sa stal partnerom Google: Absolvujte unikátnu online výstavu

Môže ísť o rozličné typy vírusov, od menej nebezpečného reklamného advéru až po trójske kone, ktoré dokážu kradnúť prístupové mená a heslá, údaje o platobných kartách a vykonávať ďalšiu záškodnícku činnosť.

Kaspersky Lab menuje ako príklad inštalačný súbor pomenovaný ako „86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe“. Má veľkosť 1,75 GB a vyzerá dôveryhodne. Pôsobí ako bežný sprievodca inštaláciou operačného systému. Po odsúhlasení podmienok sa však do počítača stiahne množstvo škodlivého softvéru.

windows 11
Foto: Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab používateľom odporúča, aby si Windows 11 sťahovali len z oficiálnych zdrojov. Microsoft urobil proces sťahovania a inštalácie pomerne jednoduchým. Stačí sa zaregistrovať na tejto adrese a následne v nastaveniach počítača prejsť na položku Aktualizácia a zabezpečenie, kde zvolíte Windows Insider (Dev Channel).

Aktualizáciu by ste ale nemali spúšťať na svojom primárnom počítači, testovacia verzia Windows 11 môže byť nestabilná a nemusí pracovať správne. Ideálne je použiť iný počítač alebo počkať na vydanie finálnej zostavy Windows 11.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať