Viac ako polovica štátov USA žaluje Google kvôli dominancii Play Store, gigant sa tvrdo bráni

36 štátov a Washington D.C.

Google čelí ďalšej masívnej žalobe spojenej s monopolným správaním. Viac ako 36 štátov USA spolu s Washington D.C. oficiálne podalo žalobu proti technologickému gigantovi, týka sa obchodu Play Store a jeho kontroly trhu, píše publikácia Android Authority.

Obvinenie konkrétne poukazuje napríklad na “províziu”, ktorú si Google pýta od vývojárov za každý nákup zákazníka v prostredí obchodu. Gigant však tvrdí, že žaloba namiesto toho, aby chránila voľbu užívateľov, ju kompletne “ignoruje”.

Podľa serveru Politico žaloba obviňuje Google z dominancie v prostredí ekosystému aplikácií pre Android, pričom má potláčať konkurenciu zo strany obchodov tretích strán. Google reagoval aj na toto obvinenie. Tvrdí, že žaloba útočí na “systém, ktorý poskytuje väčšiu otvorenosť a viac možností voľby ako ktorýkoľvek iný systém.”

Ďalej uvádza, že súťaží nielen s ostatnými Android výrobcami, ale predovšetkým spoločnosťou Apple a jej obchodom s aplikáciami, App Store. Ide o najsilnejšieho konkurenta pre Play Store, aspoň čo sa týka výnosov. “Súťažíme aj o vývojárov, aj o zákazníkov a ak im neposkytujeme ten najlepší užívateľský zážitok v Google Play, majú k dispozícii iné alternatívy,” dopĺňa Google na svoju obranu.

Zdroj: XDA Developers

Google sa ohradil, Play Store vraj naopak podporuje konkurenciu. Odkazuje aj na svoje výhodné podmienky

Na celú situáciu má úplne opačný pohľad, a síce že Play Store “podporuje konkurenciu”, nakoľko nejde o jediný spôsob, akým môžu užívatelia do svojho Android zariadenia dostať aplikácie. K dispozícii je totižto aj možnosť bočného nahrávania aplikácií prostredníctvom iných obchodov s aplikáciami, ktoré vývojári dokonca majú dovolené propagovať.

TIP REDAKCIE
Eleglide T1: Elektrický horský bicykel s fantastickým 100 km dojazdom!

Ohrádza sa taktiež aj proti obivneniu týkajúceho sa provízie z transakcií. Google tvrdí, že Play Store je výhodný ako pre užívateľov, aj pre vývojárov. Väčšina vývojárov vraj neplatí žiadne poplatky. Tých, ktorí platia, sú asi len 3 %. Popritom poukázala na 15-percentné zníženie poplatkov pre prvých milión dolárov, ktoré vývojári zarobia.

Treba však poznamenať, že spoločnosť si stále aj po prekročení tejto sumy berie 30-percentný podiel a dokonca chce presadiť, aby všetky alikácie v obchode Play Store presedlali na jej fakturačnú metódu. Spoločnosti ako Netflix, Epic Games či Match Group, vlastník Tinderu, by tak od septemba museli dodržiavať systém účtovania a výšku provízie spoločnosti Google.

Google tvrdí, že žaloba zo strany štátov USA len poškodí malých vývojárov a zákazníkov, neochráni ich. “Táto žaloba nie je o ochrane malých podnikov či spotrebiteľov. Je to o podpore hŕstky kľúčových vývojárov aplikácií, ktorí chcú využívať výhody Google Play bez toho, aby za ne museli zaplatiť. Hrozí, že sa tým zvýšia náklady pre malých vývojárov, čo negatívne ovplyvní ich schopnosť inovovať a konkurovať, čo eventuálne spôsobí, že aplikácie v celom Android ekosystéme budú menej bezpečné,” zakončil gigant svoju obhajobu.