Tesla Semi

Trvalo to niekoľko rokov, no dočkali sme sa: Elektrický Tesla Semi sa začne vyrábať už čoskoro!

5 modelov týždenne.

Po štyroch rokoch konečne nastal ten významný okamih. Nakoľko je príprava výrobných liniek takmer hotová, plne elektrický ťahač Tesla Semi môže už čoskoro vstúpiť do štádia produkcie. O novinke informuje server Electrek.

Pár elektrických ťahačov už síce na trhu máme, avšak žiadny z nich v 8. triede neponúka také kapacity v oblasti dojazdu, aké sľubuje Tesla Semi. Ten automobilka predstavila ešte v roku 2017. Počas predstavenia prehlásila, že Semi zvládne prepraviť náklad o váhe cca 36 000 kilogramov.

Tesla Semi

Predávať sa budú dve verzie, odlišujú sa dojazdom a cenou

Dostupné majú byť dve verzie, jedna s dojazdom 300 míľ (cca 482 km) a druhá s dojazdom 500 míľ (cca 805 km). Pochopiteľne, odlišovať sa budú nielen dojazdom, ale aj cenou. Prvá spomenutá verzia má stáť 150 tisíc dolárov (cca 127 tisíc eur), druhá 180 tisíc dolárov (cca 153 tisíc eur). Napriek vysokej vstupnej cene by mali byť čiastky, ktoré bude potrebné vynaložiť na bežnú prevádzku vozidla, najnižšie zo všetkých ťahačov.

V roku 2017 Tesla sľúbila, že Semi dorazí na trh počas roka 2019, no nestalo sa tak. Debut bol teda posunutý na nasledujúci rok, avšak ani vtedy automobilka nedokázala svoj sľub splniť. Dostávame sa tak na začiatok 2021, kedy sme sa dozvedeli, že aby mohla výroba ťahača začať, spoločnosť potrebovala nové batériové články 4680. Všetky potrebné komponenty už ale zrejme má k dispozícii, čo znamená, že výroba konečne začne, a to už každú chvíľu. Čaká sa viac-menej len na dokončenie výrobnej linky.

Tesla Semi

Tesla Semi sa chystá na výrobu, potrvá to už len chvíľku

Automobilka v marci pre Electrek povedala, že v blízkosti Gigafactory v Nevade stavia novú produkčnú linku pre Tesla Semi. Vtedy plánovala do konca roka vyrábať 5 modelov Semi týždenne. Práve táto výrobná linka, ktorá je jedným z posledných krokov v procese prípravy na výrobu ťahača, má byť už takmer hotová.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

Prvé vyrobené modely vraj plánuje Tesla použiť na vlastné účely, pričom následne vybaví prvé predojednávky. Jedným z najväčších odberateľov Semi má byť spoločnosť PepsiCo, ktorá si objednala 15 modelov.