Achillova päta Tesly: Obrovská batéria sa sama vznietila, hasiči ju nevedia uhasiť

Batéria má horieť ďalších 8 až 24 hodín.

Časť obrovskej batérie Tesla Megapack nachádzajúca sa v austrálskej Victorii sa vznietila. Požiar sa podľa vyhlásenia hasičského zboru nedarí dostať pod kontrolu. Momentálne nie je jasné, čo požiar spôsobilo.

Tesla Megapack je veľmi úspešný projekt, o čom svedčia aj referencie od prvých zákazníkov. Megapack v sebe dokáže uschovať dosť energie na obrovskej škále a pomôcť tak vyrovnať zvýšenú záťaž na sieť. Riešenie Tesly bolo mimoriadne nápomocné v Austrálii, kde pomohlo stabilizovať elektrickú sieť, ktorá spôsobovala časté výpadky dodávky elektrickej energie.

Vo Victorii sa nachádza gigantický systém s kapacitou 300 MW, resp. 450 MWh, ktorý dokončili len nedávno a v čase požiaru ho práve testovali.

Megapack
Tesla Megapack

Batériu nechajú horieť

V jednej bunke Tesla Megapack sa nachádzajú batérie s kapacitou 3 MWh. Keď začnú horieť, je veľmi náročné ich uhasiť. Na mieste zasahuje 150 hasičov, ktorí očakávajú, že batéria bude horieť 8 až 24 hodín. Uhasiť sa ju nedarí.

Ak budeme batériu chladiť, len to predĺži proces horenia,“ povedal veliteľ zásahu Ian Beswicke.

Jedinou dobrou správou je fakt, že sa požiar nerozšíril aj do ďalších batériových článkov, čo by mohlo spôsobiť úplné zničenie celého systému. Neoen, spoločnosť, ktorú austrálska vláda poverila na zaistenie inštalácie a správy Tesla Megapack už spolupracuje s Teslou na zistení príčiny požiaru. V tomto momente presný dôvod známy nie je.