Tesla sprístupnila možnosť predplatenia “kompletného” autopilota, mesačne stojí 199 dolárov

Zaplatiť sa dá aj jednorázovo – 10 000 dolárov.

Tesla oficiálne sprístupnila možnosť predplatenia kompletného autopilota. Nie je to však žiadny lacný špás. Na pôde Spojených štátov amerických si pohodlní šoféri zaplatia 199 dolárov mesačne. Reč je o balíku Full Self-Driving (FSD), pri ktorom chce svetoznáma automobilka dosiahnuť maximálnu piatu úroveň autonómneho riadenia. O novinke informuje server Electrek.

Piata úroveň autonómneho riadenia je pokročilá fáza vývoja systému, pri ktorej vozidlo bude schopné fungovať bez akéhokoľvek zásahu vodiča. Aktuálne tejto úrovne nedosahuje, čo znamená, že ponúka len časť funkcií, ako napríklad automatickú zmenu jazdných pruhov, parkovanie či reagovanie na semafory a dopravné značky.

Zdroj: Electrek

Za pohodlie sa platí: Tesla ponúka aj jednorázový nákup za 10 tisíc dolárov

Tesla predstavila aj zlacnený model za 99 dolárov mesačne. Ten je však dostupný výhradne pre tých, ktorí si v minulosti zakúpili teraz už neaktívny balík Enhanced Autopilot. Nový balík FSD je pritom možné zakúpiť aj jednorázovo, a to za 10 000 dolárov.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Zatiaľ nie je úplne jasné, kedy budú elektromobily Tesla schopné plného autonómneho riadenia, no tak skoro to zrejme nebude. Spoločnosť len minulý týždeň priniesla na trh verziu FSD Beta v9, ktorá je určená pre vybraný okruh testerov.

Taktiež treba poznamenať, že nie každý elektromobil podporuje FSD. Funkcia podporuje dedikovaný čip, ktorým disponujú všetky modely z roku 2019 a neskôr. Majitelia modelov, ktoré týmto čipom nedisponujú, si tak síce môžu zaplatiť predplatné, avšak najskôr budú musieť zaplatiť za výmenu čipu, čo vychádza na 1 500 dolárov. Ak sa ale rozhodnú pre jednorázovú kúpu (10 000 dolárov), pri tejto možnosti je výmena čipu zahrnutá v cene.