obrazovy snimac

Samsung predstavil prvý obrazový snímač pre autá, zrejme ho dostane Tesla

Kamery pre cúvanie alebo digitálne spätné zrkadlá.

Spoločnosť Samsung dnes predstavila snímač obrazu ISOCELL Auto 4AC, ktorý je špecifický tým, že je určený pre automobilový priemysel. V podstate ide o prvý takýto komponent svojho druhu.

Senzor ISOCELL Auto 4AC na rozdiel od snímačov určených pre mobilné zariadenia nekladie na prvé miesto kvalitu obrazu alebo vysoké rozlíšenie. Navrhnutý bol tak, aby poskytol vysoký dynamický rozsah (120 dB) a zároveň redukoval blikanie LED osvetlenia, ktoré je súčasťou mnohých moderných automobilov či pouličných lámp.

Snímač totižto poslúži ako spätné zrkadlo, ktoré prenáša obraz na displej v interiéri. V automobilových systémoch tiež môže zabezpečiť kvalitnejšie trojrozmerné zobrazenie. Vodič na obrazovke pekne uvidí umiestnenie vozidla v priestore, napríklad na parkovisku, vďaka čomu ľahšie zaparkuje.

Snímač môžu výrobcovia automobilov umiestniť do prednej masky a na zadnú časť vozidla ako kameru pre cúvanie.

samsung
Foto: Samsung

Zostava dvoch fotodiód prislúchajúcich na jeden pixel reaguje na nedostatočné okolité osvetlenie a zároveň na jasné svetlo. Napríklad pri výjazde z tunela sa snímač dokáže promptne prispôsobiť výraznej zmene svetelných podmienok.

Ak vás zaujímajú nejaké čísla, ISOCELL Auto 4AC má veľkosť 1/3.7” a rozlíšenie 1,3 Mpx. Komponent dokáže pracovať v teplotnom rozsahu od -40 do 125 stupňov Celzia. Spĺňa teda požiadavky kvalitatívnej normy AEC-Q100.

samsung
Foto: Samsung

ISOCELL Auto 4AC nie je vhodný na používanie v interiéri vozidla (napr. sledovanie únavy vodiča). Rovnako nie je vhodný pre systémy autonómneho riadenia. Samsung ale plánuje vyvinúť ďalšie snímače, ktoré by pokryli aj tieto oblasti.

TIP REDAKCIE
Je to tu! Google si od Apple „požičia“ extrémne praktickú funkciu, ktorou sa majitelia iPhonov chvália roky!

Samsung a Tesla

Kórejský denník Korea Economic Daily informoval, že divízia Samsugn Electro-Mechanics uzavrela dohodu s najväčším výrobcom elektromobilov z USA. Nie je ťažké uhádnuť, že ide o automobilku Tesla. Denník ju ale nemenoval.

Samsung bude Tesle dodávať obrazové moduly, obchod má hodnotu 435,7 miliónov amerických dolárov. Juhokórejský výrobca elektronických súčiastok chce svoje obchodné aktivity rozšíriť o rozvíjajúci sa trh s elektromobilmi.

V akej Tesle nové obrazové snímače od Samsungu nájdeme? Ponúka sa Tesla Cybertruck. Denník hovorí o novom elektromobile, ktorý plánuje automobilka uviesť na trh. Toto vozidlo poskytne vodičovi výhľad dozadu prostredníctvom kamery, keďže nie je vybavené štandardnými bočnými spätnými zrkadlami.

samsung
Foto: Tesla

Okrem toho uvádza, že elektromobil má 8 kamier, ktoré pomáhajú i s autonómnym riadením. Popis by teda sedel na model Cybertruck, ktorý Tesla predstavila v roku 2019. Výroba tohto batériového vozidla by sa mala rozbehnúť neskôr v tomto roku. Samsung hromadnú výrobu snímačov ISOCELL Auto 4AC už spustil.

V segmente obrazových snímačov dominuje japonský výrobca Sony. Samsung je na druhom mieste. Priepasť medzi týmto technologickými gigantmi sa ale začína zmenšovať.  

Autori EE Times Asia na základe prieskumu spoločnosti Strategy Analytics v apríli uviedli, že Samsung v roku 2020 zvýšil svoj podiel na trhu s obrazovými snímačmi na 29 percent. Naopak, podiel Sony klesol pod 50 percent, presnejšie na 46 percent.