Slovensko-americkej firme Tachyum sa darí ako nikdy: Svoju hodnotu rovno strojnásobila

Trhová hodnota firmy narástla trojnásobne.

Slovensko-americká spoločnosť Tachyum vyvíjajúca univerzálny procesor Prodigy úspešne uzavrela ďalšie kolo financovania. Viedol ho kapitálový investor IPM Group v spolupráci s Across Private Investments, firme poskytli desiatky miliónov eur.

Tachyum chce získaný kapitál použiť na finalizáciu čipu Prodigy. Firma má za sebou niekoľko míľnikov. Minuloročná demonštrácia napríklad ukázala, že procesor Prodigy beží rýchlejšie než akýkoľvek iný procesor, čipy HPC alebo AI, vrátane čipov od spoločností NVIDIA a Intel.

Tento rok v júni Tachyum na konferencii Globsec Forum 2021 predviedol prototyp FPGA čipu Prodigy. FPGA umožňuje emuláciu centrálnej procesorovej jednotky (CPU) pred výrobou, ide pritom o meranie skutočného výkonu. Slovensko-americká spoločnosť potvrdila, že chce čip sériovo vyrábať a distribuovať.

„Posilňujeme našu pozíciu hlavného investora spoločnosti Tachyum, pretože v ňu veríme. S neustále sa zvyšujúcim dopytom po cloudových riešeniach, dátových úložiskách a so súvisiacimi environmentálnymi výzvami je práve realizovateľná vízia spoločnosti Tachyum potrebnejšia viac než kedykoľvek predtým,“ uviedol partner investičnej skupiny IPM Group.

Investorský záujem potešil aj zakladateľa a riaditeľa spoločnosti Tachyum Dr. Radoslava Daniláka. Ten vníma úspešné financovanie druhého kola ako prejav dôvery a zároveň dôkaz, že všetka práca a dosiahnutý posun budú poskytovať exponenciálnu hodnotu pre investorov.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska
Tachyum
Prototyp FPGA čipu Prodigy. Foto: Tachyum

Tachyum pravidelne informuje o pokrokoch vo vývoji s výrazným optimizmom. V čerstvej správe uvádza, že procesor Prodigy má potenciál dosiahnuť bezkonkurenčnú výpočtovú rýchlosť a obrovskú úsporu energie.

Spomína 10-násobne nižšiu spotrebu energie a 3-násobne nižšie náklady pri rovnakom výkone, čo sa môže premietnuť do ročných úspor v miliardách dolárov pre prevádzkovateľov dátovej infraštruktúry, akými sú Google, Facebook, Amazon či Alibaba.

Spoločnosť tiež tvrdí, že úspešne vyvinula vlastnú, inštrukčne orientovanú architektúru a procesorovú architektúru, ktorú jej najväčší konkurenti nedosiahli – to aj napriek tomu, že do vývoja investovali podstatne viac prostriedkov.

Know-how má byť tiež využité pri vývoji najrýchlejšieho superpočítača s umelou inteligenciou na svete, ktorý vzniká v rámci Národného superpočítačového centra (NSCC) na Slovensku.

Procesor Prodigy vyzerá, aspoň podľa prezentácie výrobcu, ako revolúcia v polovodičovom priemysle. Superlatívny znejú dobre. Uvidíme, čo prinesie reálna prax.