ps5

Sony predalo už 10 miliónov konzol PS5, dopyt prevyšuje ponuku

Konzola PlayStation 5 (PS5) je najrýchlejšie sa predávajúcou hernou konzolou japonského výrobcu Sony. K zákazníkom poputovalo už 10 miliónov kusov. Do konca marca 2021 sa ich pritom predalo 7,8 milióna, za posledné tri mesiace tak výrobca predal ďalších viac ako 2 milióny zariadení, informuje The Verge.

Podľa týchto čísiel je jasné, že je o konzolu novej generácie na trhu vysoký záujem. Ponuka je však obmedzená. Podobne ako iné technologické spoločnosti, aj firma Sony musí bojovať s nedostatkom polovodičových komponentov.

„Aj keď sa PS5 dostala do väčšieho počtu domácností rýchlejšie než ktorákoľvek z našich predchádzajúcich konzol, stále je pred nami veľa práce, pretože dopyt po PS5 prevyšuje ponuku,“ uviedol Jim Ryan, generálny riaditeľ Sony Interactive Entertainment.

Šéf firmy ďalej hráčov ubezpečil, že sa napriek výzvam, ktoré ovplyvňujú ich podnikanie, snažia zlepšiť zásobovanie novými konzolami.

ps5
Sony PlayStation 5

Sony sa pochválila aj ďalšími míľnikmi. Hráči si zadovážili 6,5 milióna kópií hry Spider-Man: Miles Morales. Hru Ratchet & Clank: Rift Apart si zakúpilo 1,1 milióna hráčov. Titul Returnal zaznamenal od aprílového vydania 650 tisíc predaných kópií.

Microsoft na rozdiel od Sony nezverejnil, koľko nových konzol predal. Riaditeľ Microsoftu Satya Nadella ale uviedol, že konzoly Xbox Series S a X sú najrýchlejšie sa predávajúcimi konzolami spoločnosti. Počet predaných kusov je väčší v porovnaní s ich predchádzajúcou generáciou. Konkrétne čísla si však nechal pre seba.

Analytik Daniel Ahmad zo spoločnosti Niko Partners odhaduje, že Microsoft predal k 30. júnu 2021 približne 6,5 milióna nových konzol. Údaje zverejnil na Twitteri a pridal aj odhad predaja predchádzajúcich generácií.

Za rovnaké časové obdobie mal Microsoft predať 5,7 milióna konzol Xbox One a 5 miliónov konzol Xbox 360.