pokemon go

Hra Pokémon Go oslavuje 5. výročie, tvorcom zarobila miliardy dolárov

Popularita hry je aj po 5 rokoch stále vysoká.

Písal sa rok 2016, keď internet zaplavili správy o novej hre Pokémon Go z dielne štúdia Niantic. Hra v rozšírenej realite zaujala. Dokonca by sa dalo povedať, že spôsobila ošiaľ. Aj v našich končinách ste mohli natrafiť na skupinky hráčov, ktorí v uliciach miest neoblomne lovili virtuálne zvieratká.

Hra Pokémon Go v týchto dňoch oslavuje 5. výročie a ani po niekoľkých rokoch nestráca na popularite. Okrem iného to dokazujú príjmy, aké by si prialo nejedno vývojárske štúdio. Hru po piatich rokoch pôsobenia zhodnotili, z pohľadu čísiel, analytici zo spoločnosti Senzor Tower.

Vo svojej čerstvej správe odhadujú, že Pokémon Go tvorcom počas svojej existencie vygeneroval tržby na úrovni 5 miliárd dolárov. Inými slovami, titul zarobil každý rok v priemere jednu miliardu dolárov.

Sensor Tower uvádza, že v roku 2020 hráči v hre minuli cez 1,3 miliardy dolárov. Rok 2020 tak prekonal rekordný rok 2019 o celých 400 miliónov dolárov. Vzhľadom na charakter hry by sa dalo predpokladať, že ju pandémia nového koronavírusu musela zasiahnuť.

Koncepcia hry motivuje hráčov k tomu, aby sa pohybovali po mestách, parkoch a ďalších oblastiach, kde môžu chytať Pokémonov. Obmedzenia pohybu a zákazy vychádzania loveniu Pokémonov zrovna nepriali. Vývojári sa ale vynašli.

pokemon go
Zdroj: Sensor Tower

Na pandémiu promptne zareagovali a pripravili aktualizáciu s novými funkciami, vďaka ktorým sa mohli hráči s hrou zabávať bez toho, aby museli vyjsť z domu. Titul Pokémon Go tak pandémiu prežil, dokonca z nej vyšiel silnejší. V prvej polovici roku 2021 zinkasoval 641,6 milióna dolárov.

TIP REDAKCIE
Ľady sa pohli: Apple už nechce Lightning, USB-C okrem iPhone získajú aj ďalšie produkty!

Pokémon Go je s veľkým náskokom lídrom v kategórii geolokačných hier s rozšírenou realitou.

USA, Japonsko

Najatraktívnejšou krajinou z pohľadu tržieb sú pre vývojárov hry Spojené štáty americké. Hráči z tejto krajiny sa na celkových príjmoch podieľajú 36,6 percentami. Hneď za USA stojí Japonsko (32 percent príjmov). Tretie miesto patrí európskej krajine – Nemecku (5,4 percent tržieb).

Väčšia časť tržieb pochádza od hráčov využívajúcich zariadenia s operačným systémom Android. Rozdiel oproti Apple App Store, resp. iOS platforme, ale nie je veľký. Z Android verzie hry počas piatich rokov pritieklo 2,7 miliardy dolárov, z iOS verzie 2,4 miliardy dolárov. Hra do dnešného dňa zaznamenala celkovo 632 miliónov stiahnutí.

Štúdio Niantic presné čísla nezverejňuje, na kvalifikovaný odhad analytikov zo Senzor Tower sa ale spoľahnúť môžeme. Vývojári plánujú hru opäť mierne upraviť, ako uvádzajú vo svojom blogu. Vrátia späť niektoré prvky, ktoré pozmenili v reakcii na pandémiu.

Časť z nich ale ponechajú, keďže sa zrejme osvedčili. Pribudnúť by mali nové bonusy a taktiež vylepšená hrateľnosť. Vyzerá to, že Pokémon Go bude hráčov zabávať ešte dlhý čas.