Vedci objavili nový typ plastu: Na slnku či vzduchu sa rozloží v priebehu týždňa!

Štastná náhoda.

Plasty nám už dlhé desaťročia uľahčujú náš každodenný život. Keď sa pozriete okolo seba, takmer všetko je vyrobené z tohto materiálu alebo ho minimálne aspoň z nejakej časti obsahuje. Nadmerná výroba a používanie plastu si však pýta svoju daň, ktorú za nás platí planéta.

Každý rok vyprodukujeme približne 300 miliónov ton plastového odpadu. Časť sa recykluje, časť sa spáli. Stále však obrovské množstvo plastov skončí v oceánoch, čo drasticky znečisťuje naše životné prostredie. Živočícha, ktorého telo dnes neobsahuje žiadne mikroplasty, by ste hľadali len veľmi ťažko.

Vedci však môžu mať riešenie. Prišli s novým typom plastu, ktorý sa dokáže na slnku či vzduchu rozložiť v priebehu týždňa, informuje server InceptiveMind. Konkrétne s novým objavom prišla čínska Huazhong University of Science and Technology. Nebolo to však úmyselne.

Plastový odpad
Plastový odpad (FOTO recyclind / pixabay.com)

Revolučný objav, ktorý vznikol “omylom”

Univerzita pôvodne vyvíjala polymér, ktorý mení farbu v závislosti od pH (kyslosti). Tento polymér sa mal následne stať súčasťou pokročilého chemického senzora. Zistili však, že farba plastu pomerne rýchlo vybledla, pričom sa celý do niekoľkých dní na slnku rozložil.

“Pri konjugovaných polyméroch, ako je tento, ktoré majú dlhý reťazec striedajúcich sa dvojitých a jednoduchý väzieb, farba materiálu vychádza z molekulárnej štruktúry – dlhých reťazcov monomérov – a nie z farbiva. Strata farby znamená, že sa reťazce rozpadli na monomérne jednotky,” vysvetľujú vedci. Narúšanie týchto reťazcov je cieľom a podstatou procesu recyklácie plastov.

TIP REDAKCIE
Apple vlani vyplatil vývojárom aplikácií približne 60 miliárd dolárov

Vedci prišli s výsledkom, že ekologický plast sa na slnku v priebehu niekoľkých dní rozloží na kyselinu jantárovú. Ide o malú netoxickú molekulu, ktorá je pre životné prostredie prirodzená, čiže v ňom nezanecháva žiadne mikroplasty.

Definitívny koniec jednorazových plastov?

Samozrejme, ekologický plast, ktorý sa dokáže rozložiť v priebehu týždňa, nemôže byť použitý na všetko. Nevhodný by mohol byť napríklad na balené vody, ktoré sú často týždeň len na pultoch regálov v obchodoch, nehovoriac o čase, ktorý im zaberie sa tam vôbec dopracovať. Kompletne by však mohol vyriešiť napríklad problematiku jednorazových plastov. V zásade sa môže používať takmer kdekoľvek, avšak ak má vydržať dlhšie, napríklad niekoľko rokov, výrobcovia musia myslieť na zamedzenie prístupu svetla aj vzduchu.

Nejaký čas to však ešte potrvá. Liang Luo, vedec z oblasti organických materiálov, tvrdí, že tím bude pracovať na ďalších výskumoch. Nepovedal presne, kedy sa ekologický plast dopracuje na trh, no malo by to byť do “5 až 10 rokov”.

Total
47
Zdieľaní
Total
47
Zdieľať