iPhone 13

Apple si nevie dať rady: iPhony a iPady majú ešte vážnejší problém s Wi-Fi

Majitelia iPhonov a iPadov by si mali dávať pozor, na akú Wi-Fi sieť sa pripoja.

Možno si spomínate na zraniteľnosť týkajúcu sa Apple iPhone a iPadov objavenú ešte minulý mesiac. Výskumníci zistili, že keď sa iOS alebo iPadOS zariadenia pripoja na Wi-Fi sieť so špecifickým názvom, zablokuje sa im Wi-Fi pripojenie.

Jediným riešením, ako na telefóne alebo tablete opäť sprístupniť bezdrôtové pripojenie bolo resetovanie nastavenia siete. Ak ste si mysleli, že sa Apple poučí a problém raz a navždy odstráni, mýlili by ste sa.

S ďalším a tentokrát ešte vážnejším odhalením prišiel reverzný inžinier Carl Schou, ktorý objavil ďalšiu zraniteľnosť. Ak by ste si svoju Wi-Fi pomenovali „%secretclub%power“ (bez úvodzoviek) a pripojili na ňu iPhone alebo iPad, došlo by k trvalému zablokovaniu Wi-Fi funkcionality.

Tento problém sa nedá vyriešiť tak, ako naposledy, a teda resetovaním nastavenia siete. Je preto veľmi pravdepodobné, že sa inštrukcia prezlečená za názov siete ukladá hlbšie do systému. Aktuálne sa s problémom nedokáže vyrovnať ani podpora Apple, čo je pre srandistov, ktorí chcú spraviť zle nič netušiacim ľuďom, ako voda na mlyn.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ OKAMIH: Tesla v sebe ponesie kus Slovenska. Hella začína dodávať kľúčový komponent!
Wi-Fi router

Apple si s tým nevie dať rady

Jediné riešenie, ktoré v tomto prípade pomáha, je úplný reset zariadenia, resp. obnovenie továrenských nastavení. To je však spojené s obnovou úplne všetkého a nastavenia zariadenia tak, ako by bolo nové. Apple doteraz bizarný problém nekomentoval. Je však dosť pravdepodobné, že softvéroví inžinieri už teraz pracujú na náprave.