hubblov teleskop

Hubblov teleskop je späť! Podarilo sa mu odfotiť pomaly sa zrážajúce galaxie

A trojcípu galaxiu.

Hubblov teleskop je späť v službe. NASA sa po niečo vyše mesiaci úspešne podarilo opraviť legendárny ďalekohľad, ktorý už aj takto krátko po zotavení posiela ďalšie dych vyrážajúce snímky krás tmavého vesmíru. Na novinku upozornil server Business Insider.

Čo sa stalo? Hubblov vesmírny teleskop sa 13. júna začal potýkať s nepríjemnými problémami. Konkrétne sa týkali hlavného počítača, ktorý mal na starosti riadenie a koordináciu nástrojov tohto teleskopu. NASA približne po mesiaci dokončila test série postupov, prostredníctvom ktorých chcela prepnúť na záložný systém. Išlo o pomerne náročnú operáciu, no šikovný tím odborníkov nesklamal. Hubblov teleskop je späť a posiela ďalšie pozdravy.

Hubblov teleskop odfotil pomaly sa zrážajúce galaxie

Teleskop v sobotu natočil svoj objektív na skupinu netradičných galaxií. Na jednej snímke možno vidieť dve pomaly sa zrážajúce galaxie. Na druhej zase vidno galaxiu s abnormálne nízkym počtom ramien. A práve tým je netradičná. Väčšina galaxií má rovnaký počet ramien, táto má len tri. Okrem toho má teleskop snímať aj severnú a južnú žiaru Jupitera či husté zoskupenia hviezd. Z týchto pozorovaní však NASA neposkytla žiadne snímky.

TIP REDAKCIE
Rusko úplne skazilo vesmírnu misiu: Vojenský satelit sa ani nezapol, spadne na Zem
Zdroj: NASA

Som nadšený, že Hubble opäť zaostril svoj zrak na vesmír, a že znovu zachytáva snímky, ktoré nás fascinovali a inšpirovali po celé desaťročia, povedal Bill Nelson, riaditeľ NASA, počas tlačovej konferencie. Nastal čas osláviť úspech odhodlaného tímu. Vďaka ich snahe bude Hubble pokračovať v objavovaní aj 32. rok, pričom sa budeme aj naďalej učiť z transformačnej vízie observatória.

Teleskop je na orbite už 31 rokov

Hubblov teleskop má za sebou skutočne bohatú históriu. Na orbitu bol vynesený ešte v roku 1990. Od toho času fotí zrody i zániky hviezd, odhalil nové mesiace krúžiace okolo Pluta a taktiež zachytil dva medzihviezdne objekty svištiace naprieč našou slnečnou sústavou. Vďaka jeho objavom mohli astronómovia nielen (približne) vypočítať vek a mieru expanzie vesmíru, ale aj nazrieť do iných galaxií, ktoré vznikli krátko po veľkom tresku.