Grafické karty na Slovensku: Kúpiť sa už dá aj RTX 3070 či RTX 3080. Pozor však na ceny!

Plánujete kúpu grafickej karty? Situácia na Slovensku sa pomaly zlepšuje.

Trh s grafickými kartami bol za posledných dvanásť mesiacov tragický. V mnohých obchodoch sa prakticky nedali kúpiť a ich počty na skladoch nie sú vysoké ani dnes. Každopádne, situácia sa mierne vylepšuje, o čom svedčí aj ponuka mnohých obchodov vrátane tých najväčších, ktorí už naskladnili aj modely ako RTX 3080, 3070 či 3060.

Grafické karty sú však aj naďalej nedostatkovým tovarom, o čom svedčia aj ich nafúknuté ceny. RTX 3080 sa namiesto niečo vyše 700 € predáva za dvojnásobok To isté platí aj o lacnejších modeloch ako RTX 3070 či RTX 3060, ktorú si môžete kúpiť za 700 €. Často pritom ide o menej žiadané modely s jedným ventilátorom alebo od menej známych výrobcov.

Viac kusov kariet začali naskladňovať aj obchody ako Alza či české CZC, ktoré doteraz takmer žiadne nemali. Je to dobrý impulz pred vianočnou sezónou a hrami, ktoré budú v týchto mesiacoch uvedené na trh.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!
Nvidia RTX 3090

RTX 3080, 3070 aj 3060 sú stále drahé

Ak sa dostanete do situácie, keď vám grafická karta vypovedá službu a nutne budete potrebovať novú, nekupujte si ju po pozretí ponuky z jedného obchodu. Ceny si treba dôkladne porovnať, keďže v niektorých obchodoch vie byť rozdiel aj viac ako 200 €.

Ceny jednotlivých modelov by s postupujúcim časom a pribúdajúcim počtom na skladoch pomaly začať klesať. Dôležité však bude aj to, ako sa bude vyvíjať trh s kryptomenami, keďže tie výrazne ovplyvňujú ceny. Skvelou voľbou môže byť aj kúpa starších modelov ako RTX 2060 či 2070 alebo dokonca GTX 1660, ktorých cena môže s príchodom nového radu začať klesať.

My ostávame optimistickí a veríme, že na Vianoce 2021 si už každý bude môcť kúpiť presne to, čo chce a za cenu, ktorá nebude umelo nafúknutá do výšin.