Nvidia má stále problém: GeForce RTX 3060 sa stále nepredáva, no ceny už začali rásť

Ceny nových grafických kariet stúpajú ešte pred začiatkom predaja.

Grafické karty novej generácie Nvidia RTX 3060 sa do predaja dostanú už 25. februára. Teda, povedzme to inak. Do predaja by sa mali dostať 25. februára. Realita je však taká, že nových grafických kariet je stále málo. Ich ceny si to však nevšimli a pomaly ale isto začali rásť, upozornil server Svět Hardware.

Trh s grafickými kartami, procesormi a popravde, azda všetkými novými komponentmi, zažíva obdivuhodný rast. Sčasti za to môže aktuálna pandémia, sčasti zas to, že výrobcovia si tento/minulý rok predstavili skutočne lákavé veci. Je pravdepodobné, že Nvidia sa snaží pred uvoľnením RTX 3060 vybudovať dosť veľké zásoby, aby predaj neskončil tak rýchlo ako začal.

Ceny RTX 3060
Cena RTX 3060 neustále rastie.

RTX 3060 – zlatá baňa pre predajcov?

Problémom aj v roku 2021 ostávajú tzv. scalperi, teda skupina ľudí vykupujúca nové produkty len za účelom ich ďalšieho predaja s veľkou maržou. Situácii nepomáha ani fakt, že na trhu momentálne nie sú dostupné žiadne ďalšie rozumné alternatívy.

Ceny RTX 3060
Cena RTX 3060 neustále rastie.

Uvedomujú si to aj predajcovia, ktorí maržu scalperov aplikujú rovno u seba. Namiesto sľúbených 329 € sa tak v niektorých obchodoch stretnete s cenami od 600 € (2 799 poľských zlotých). V iných obchodoch na západnom trhu sú ceny síce nižšie, no nie oveľa.

TIP REDAKCIE
VIANOCE 2021: Telekom prekvapuje, dáva 2x dáta aj 20 € kredit navyše!

Bojovať so skupinami scalperov sa rozhodla napríklad Alza, ktorá na svojich stránkach informuje, že 1 zákazník si za 1 kalendárny mesiac môže kúpiť len 1 kus grafickej karty, inak riskuje zrušenie objednávky alebo dokonca zrušenie účtu.

Predajcovia už pravdepodobne veľmi dobre vedia ako budú vyzerať ich prvotné dodávky. Ak plánujete, že si o desať dní kúpite schopnú kartu za dobrú cenu, veľmi by sme s tým nepočítali.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať