google disk

Google Disk prichádza ako aplikácia pre počítače, nahradí súčasné riešenia

Pre Windows a Mac.

Google v roku 2017 ukončil podporu desktopovej aplikácie Disk a nahradil ju dvomi riešeniami. Pre jednotlivcov pripravil doplnok Zálohovanie a synchronizácia, pre firmy zase nástroj File Stream.

Doplnok Zálohovanie a synchronizácia fungoval jednoducho. Do počítača Windows alebo Mac ste si stiahli Nahrávač, do ktorého ste sa museli prihlásiť svojím Google účtom. Následne ste si vybrali priečinky so súbormi, ktoré sa majú do služby Disk automaticky zálohovať.

Tento nástroj onedlho skončí, ako informuje Google vo svojom blogu. Zlou správou to nie je, skôr naopak. V Googli sa rozhodli, že ho nahradia štandardnou desktopovou aplikáciou Disk, ktorá bude takmer totožná s webovým rozhraním služby.

google disk
Foto: Google

Zjednotený klient umožní jednoduchú synchronizáciu a zálohovanie obsahu medzi všetkými vašimi zariadeniami a cloudom. Vďaka aplikácii pre Windows a macOS budete môcť pristupovať k obsahu uloženom v cloude priamo z pracovnej plochy.

google disk
Foto: Google

Automatické zálohovanie lokálnych priečinkov bude samozrejme aj naďalej dostupné. Prebiehať bude na pozadí. Aplikácia bude podporovať aj zálohovanie obsahu z pripojených externých pamäťových médií, napríklad SD kariet fotoaparátov.

TIP REDAKCIE
Elektromobil lacnejší ako spaľovák? Táto automobilka to chce dokázať do 6 rokov!

Pokiaľ nástroj Zálohovanie a synchronizácia vo svojom počítači používate, Google vám v najbližších týždňoch pošle upozornenie, aby ste prešli na aplikáciu Disk pre počítače. Odporúča, aby ste tak učinili najneskôr do septembra 2021. Pôvodné riešenie prestane fungovať 1. októbra.

Zmena začne postupne prebiehať od 19. júla, upozorňuje na ňu aj Pomocník Google. Na margo novinky je vhodné uviesť, že Google Disk v bezplatnom režime ponúka len 15 GB voľného miesta v cloude. Tento priestor je ale zdieľaný naprieč všetkými službami Google, či už klientom Gmail alebo aplikáciu Fotky.

Ak sa rozhodnete aplikáciu využívať na pedantné zálohovanie súborov z počítača, 15 GB priestor vám asi stačiť nebude. Cesta k väčšej kapacite vedie cez predplatné Google One. 100 GB kapacitu Google ponúka za 1,99 eur mesačne, také 2 TB získate za 9,99 eur mesačne. Jednorazová úhrada na celý rok vychádza o niečo lacnejšie.