Kolosálny škandál? Google priznáva, že jeho asistent občas tajne odpočúva užívateľov

Aj keď nie je aktivovaný.

Google prichádza s nepríjemným priznaním. Jeho hlasový asistent údajne občas tajne odpočúva užívateľov aj vtedy, keď nie je aktivovaný príkazom. O novinke informuje denník IndiaToday.

Spoločnosť indickej vláde potvrdila, že jej zamestnanci odpočúvajú konverzácie, ktoré sa uskutočňujú medzi užívateľom a hlasovým asistentom. Hoci toto nie je žiadna prelomová novinka, zdroje IndiaToday tvrdia, že Google priznal aj to, že Asistent občas odpočúva audio zo smartfónu či inteligentného reproduktora aj vtedy, keď nie je aktivovaný.

FOTO: 9to5Google

Google Asistent nahráva a odosiela konverzácie, vraj len útržky

Google pred časom prehlásil, že zamestnanci odpočúvajú nahrávky konverzácií za účelom zlepšenia kvality asistenta, resp. jeho kapacít v rámci rozpoznávania reči. Pre tieto účely však údajne neboli používané celé nahrávky, ale len útržky, aby sa nedostali von konverzácie s citlivými témami, píše Android Authority. Nikde však nie je definované, čo Google označuje za citlivú konverzáciu a čo nie.

Prečo hlasový asistent odpočúva audio aj vtedy, keď nie je aktivovaný? To softvérový gigant nevysvetlil. Doposiaľ sa všeobecne predpokladalo, že zbieranie údajov začína až v momente, kedy užívateľ vysloví frázu “OK Google”. Ak tomu tak nie je, môžeme očakávať, že sa v blízkom období objaví obrovská kopa sťažností súvisiacich s ochranou súkromia.

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!
Foto: Android Authority

Google závažne narúša súkromie užívateľov, tvrdí člen indickej komisie, ktorá záležitosť vyšetruje

V zásadách ochrany osobných údajov spoločnosti sa uvádza: “Občas sa Asistent aktivuje aj vtedy, keď to nemáte v úmysle, pretože chybne deteguje, že vyžadujete jeho pomoc (napríklad akýkoľvek zvuk, ktorý pripomína frázu “OK Google”). Ak sa to náhodou stane, stačí povedať “to nebolo pre teba” a Asistent následne vymaže poslednú vec, ktorú nahral a odoslal Google.” O ostatných prípadoch neúmyselnej aktivácie Asistenta sa v dokumente nehovorí.

“Spoločnosť Google vo svojich podmienkach jasne uvádza, že zvukové záznamy medzi užívateľmi a ich inteligentnými reproduktormi či inými inteligentnými zariadeniami s Asistentom sú nahrávané a ukladané. V podmienkach sa však neuvádza, že jej zamestnanci môžu odpočúvať ústrižky týchto nahrávok. Google vo svojich zásadách ochrany osobných údajov ďalej uvádza, že osobné údaje bude zdieľať mimo spoločnosti, ak na to bude mať užívateľov súhlas. Ide o vážne narušenie súkromia užívateľov,” uviedol k záležitosti člen indickej komisie vyšetrujúcej spoločnosť Google.

Používateľ síce má možnosť vymazať posledné nahrávky, ktoré Asistent zaznamená pri nechcenom spustení, avšak ak odpočúva užívateľov aj vtedy, keď aktivovaný nie je, celá táto možnosť stráca efekt.