DJI Mavic 2

V Dubaji bojujú s extrémnymi teplotami. Situáciu riešia drony vyvolávajúce dážď

Skutočne to funguje.

Spojené arabské emiráty sa vyznačujú veľmi horúcou klímou. Teplota sa počas leta dokáže cez deň vyšplhať až na 50 °C, zatiaľ čo priemerne tu ročne naprší len okolo 10 cm zrážok. Asi ani netreba hovoriť, že v tak nehostinných podmienkach sa funguje len veľmi ťažko. Preto sa krajina rozhodla zakročiť, a to prostredníctvom moderných technológií, píše UNILAD.

Spojené arabské emiráty začali financovať projekt, ktorého cieľom je na kontrolu počasia použiť drony. Krajina celkovo investovala 15 miliónov dolárov (cca 12,7 milióna eur) do 9 rôznych projektov zameraných na zvýšenie množstva zrážok. Časť získala aj univerzita v anglickom meste Reading. A práve tá stojí za predmetnými dronmi. Ako ale môžu tieto zariadenia pomôcť so zrážkami? A je to vôbec možné? Je. Vyskúšali to v Dubaji a naozaj to funguje.

Drony vyšlú do oblakov elektrický náboj

Proces prebieha nasledovne. Drony do oblakov vysielajú elektrický náboj, ktorý následne nabíja kvapky nachádzajúce sa v oblakoch. Vedci tvrdia, že elektrický náboj zvyšuje pravdepodobnosť, že kvapky začnú padať na zem v podobe dažďa.

“Snažíme sa o to, aby boli kvapky dostatočne veľké na to, aby prežili celý pád na zem,” vysvetľuje Keri Nicoll z univerzity v Readingu. Denník The Independent tvrdí, že táto technika je preferovaná vo väčšine oblastí, nakoľko nevyžaduje použitie chemikálií.

TIP REDAKCIE
Covid, lečo aj Vlhová: Toto sú trendy vo vyhľadávaní na slovenskom Googli

(Nielen) Dubaj zachvátil silný dážď

Ako je spomenuté vyššie, jedným z prvých miest, ktoré drony otestovalo, bol Dubaj. A podarilo sa. Vďaka dronom bol na území mesta zaznamenaný pomerne prudký dážď, pričom zrážky v ten istý deň hlásili aj iné oblasti Spojených arabských emirátov. Pre informáciu, v Dubaji aktuálne pretrvávajú teploty o výške zhruba 40 °C, pričom zrážky sú veľmi, veľmi vzácne.

Zdroj: officialuaeweather (Instagram)

Ide o prelomový úspech, nakoľko to znamená, že by drony mohli byť použité aj v iných oblastiach vyznačujúcich sa dlhými obdobiami vysokých teplôt a sucha. V niektorých oblastiach Spojených arabských emirátov dokonca začali po použití dronov platiť výstrahy pred silným dažďom, pričom predpovede hovorili aj o slabšej veternosti.

Objavili sa však aj takí, ktorí kritizujú úsilie emirátov o privolávanie dažďa. Projekty totiž mali v niektorých oblastiach krajiny spôsobiť povodne, informuje The Wired.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať