Xiaomi chystá vlajkovú loď s 200 Mpx foťákom! Ide o model z radu Mi 12?

Čínsky výrobca opäť navyšuje latku.

Xiaomi je v oblasti fotografie skutočným priekopníkom. Bola to práve táto spoločnosť, ktorá v roku 2019 prostredníctvom svojho Mi Note 10 priniesla na trh vôbec prvý fotoaparát s rekordným rozlíšením 108 Mpx. Nastavila tak nový trend, ktorým sa neskôr inšpirovali ďalšie spoločnosti, medzi nimi napríklad Samsung.

Aktuálne sa však vďaka známemu informátorovi Digital Chat Station dozvedáme, že Xiaomi plánuje opäť navýšiť latku, a to takmer dvojnásobne. Ako píše server Android Authority, informátor vo svojom príspevku na čínskej sociálnej sieti Weibo uvádza, že výrobca pracuje na smartfóne vybavenom až 200 Mpx fotoaparátom.

Xiaomi Mi 11 Ultra

Označenie čipsetu napovedá, že smartfón príde až budúci rok. Ide o model z radu Xiaomi Mi 12?

Okrem toho v príspevku píše, že zariadenie pobeží na platforme sm8450, čo má byť priamy nástupca “aktuálneho” Qualcomm Snapdragon 888, ktorý poženie väčšinu vlajkových lodí v roku 2022. Úvodzovky sme použili preto, lebo od včerajška je najaktuálnejším Qualcomm procesorom model Snapdragon 888+. Viac na túto tému si môžete prečítať tu.

Zatiaľ nie je úplne isté, o aký konkrétny čipset pôjde, resp. čo presne ponúkne. Ďalší renomovaný informátor, Evan Blass, však predpokladá, že bude vyrobený novým 4 nm procesom, pričom ponúkne nový GPU Adreno 730 a taktiež Spectra 680 ISP.

TIP REDAKCIE
Základné školy dostanú Príručku digitálnej bezpečnosti, daruje ju ESET

Kompletné špecifikácie procesora síce známe nie sú, no je zrejmé, že predmetný smartfón debutuje niekedy v priebehu budúceho roka. Možno práve hovoríme o jednom z modelov radu Xiaomi Mi 12. Na potvrdenie či vyvrátenie tejto teórie si však budeme musieť ešte chvíľu počkať.

200 Mpx znie naozaj fajn, no bude rozdiel viditeľný?

Aj keď 200 Mpx znie naozaj lákavo, číslo samo o sebe na papieri až tak veľa neznamená. Síce vo všeobecnosti platí, že čím viac pixelov, tým kvalitnejšia snímka (alebo video), no dôležitú úlohu zohráva aj postprodukcia ležiaca v rukách softvéru. Aj keď na trhu máme 108 Mpx objektívy, mnoho spoločností stále radšej používa napríklad 48 Mpx či dokonca len 12 Mpx snímače, ktoré aj napriek menšiemu počtu pixelov dokážu podať viac než uspokojivý výkon, niekedy dokonca aj uspokojivejší ako trojciferné objektívy. Sme zvedaví.

Aktuálna cena modelu Xiaomi Mi 11

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať