Windows 10 končí: Od tohto dátumu ho Microsoft prestane podporovať

Microsoft oznamuje, že Windows 10 končí. Vieme, kedy.

Microsoft má na 24. júla naplánovanú konferenciu, počas ktorej by mal ukázať, ako bude vyzerať budúcnosť najpoužívanejšie operačného systému pre počítače a notebooky – Windows. Aspoň to mnohí predpokladajú. Hypotézy sa opierajú o fakt, že Microsoft ukončí podporu pre Windows 10 už v roku 2025.

Nástupca Windows 10 by mal niesť označenie Windows 11. Veľká aktualizácia so sebou prinesie aj očakávané odstavenie aktuálnej verzie od softvérovej podpory – aktualizácií. Vyplýva to z nedávno predstavených propagačných materiálov a 11-minútového videa. Pochopiteľne, na oficiálny názov nového systému si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Už teraz ale vieme, že pôjde o veľkú zmenu.

Windows 10
Microsoft o ukončení podpory informuje na svojom webe.

Jedno je ale isté. Windows 10 to má spočítané. Redmondská firma totiž na svojich stránkach podpory zverejnila dátum, od ktorého ukončí podporu pre najpoužívanejšie verzie ProHome. K tomuto kroku pristúpi 14. októbra 2025.

To či bude aktualizácia zadarmo ako tomu bolo pri prechode z Windows 8 na Windows 10 zatiaľ nie je jasné, no je to veľmi pravdepodobné. Windows 11 by mal okrem nového označenia priniesť aj novú vizuálnu identitu spojenú s modernejším dizajnom. Chýbať však samozrejme nebudú ani nové funkcie, vlastnosti a výrazný pokrok v optimalizácii.