Smartfón vlastní každý druhý človek, ukázal výskum. Pamätáte si na svoj prvý?

U nás to bol legendárny HTC HD2.

Ak sa dnes pozriete okolo seba, či už v práci, na ulici alebo trebárs vo vlaku, môžete nadobudnúť dojem, že smartfón používa až na pár výnimiek naozaj každý. Nie je tomu úplne tak, hoci počet používateľov inteligentných mobilných telefónov stále rastie.

Výskumná spoločnosť Strategy Analytics publikovala správu, v ktorej uvádza, že smartfón používa približne polovica svetovej populácie. Inými slovami, smartfón vlastní každý druhý človek – takmer 4 miliardy ľudí.

Analytici tvrdia, že trvalo 27 rokov, kým sa podarilo dosiahnuť tento historický míľnik. Smartfón tak môžeme označiť za najúspešnejší počítač všetkých čias. Neil Mawston, výkonný riaditeľ spoločnosti Strategy Analytics predpokladá, že do roku 2030 bude smartfón používať 5 miliárd ľudí.

smartfon
Zdroj: Strategy Analytics

Éra vreckových počítačov začala so zariadením IBM Simon. Bol to vôbec prvý prístroj, ktorý bol kategorizovaný ako smartfón. Začal sa predávať v roku 1994, chválil sa 4,5-palcovým TFT displejom s rozlíšením 293×160 pixelov a podporou pre dotykové pero.

Za vtedajších 900 dolárov zákazník získal 16 MHz procesor Vadem, 1 MB operačnú pamäť a 1 MB interné úložisko. Na dnešné pomery smiešne čísla, no v roku 1994 išlo o ukážku najmodernejších technológií. Ani počet predaných kusov by v súčasnosti nikoho nezdvihol zo stoličky – v USA sa do roku 1995 predalo asi 50 000 kusov zariadení IBM Simon.

smartfon
IBM Simon. Foto: Wikipedia

Integrovaná NiCad batéria zázraky nerobila. V pohotovostnom režime vydržal smartfón na jedno nabitie 8 hodín. Pri aktívnom používaní zhasol už po jednej hodine.

TIP REDAKCIE
Nový fenomén? Vlastný čipset plánuje aj Oppo, prísť môže už v roku 2023

Aj keď spoločnosť IBM vykročila správnym smerom, popularizáciu smartfónov v podobe, v akej ich poznáme dnes, odštartovala firma Apple. Prvá generácia smartfónu iPhone (2007) dostala inteligentné mobilné telefóny do hlavného spotrebiteľského prúdu.

iphone
iPhone prvej generácie predstavil riaditeľ Apple Steve Jobs začiatkom januára 2007. Foto: igotoffer.com

O možnosť mať vo vrecku svoj vlastný počítač sa začali výraznejšie uchádzať aj ľudia, ktorí dovtedy nepatrili k technologickým nadšencom. Úspech prvého iPhonu podnietil konkurenčných výrobcov k tomu, aby začali vyvíjať vlastné smartfóny inšpirované produktom od Apple.

Spomínate si, kedy ste si zadovážili svoj prvý smartfón, koľko stál a o aký model išlo? Pochváľte sa v diskusii!

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať