brave

Súkromie na prvom mieste: Brave spustil vlastný internetový vyhľadávač

Brave Search.

Tvorcovia prehliadača Brave, ktorý blokuje reklamy a nástroje na sledovanie správania používateľov, prichádzajú s vlastným internetovým vyhľadávačom. Brave Search rovnako sľubuje podstatne anonymnejšie prehliadanie s cieľom chrániť súkromie používateľov.

Vyhľadávač Brave Search vývojári sprístupnili len tento utorok, dostupný je zatiaľ v beta verzii, informuje server TechCrunch. Zaujímavosťou je, že služba používa vlastnú indexáciu webových stránok, výsledky vyhľadávania tak nie sú závislé od toho, čo predkladá dominantný vyhľadávač Google.

brave
Foto: Red.

Brave Search ale bude v niektorých prípadoch získavať odpovede aj od iných poskytovateľov (Bing, Google a pod.). Učiní tak v tom prípade, ak nebude schopný poskytnúť dostatočne relevantné výsledky vyhľadávania. Súčasťou vyhľadávača je dokonca ukazovateľ, ktorý zobrazí, ako veľmi sú výsledky vyhľadávania nezávislé.

brave
Foto: Red.

Tvorcovia jedným dychom dodávajú, že ich vyhľadávač používateľov nesleduje ani neprofiluje. Rovnako nepoužíva žiadne skryté algoritmy, ktoré by ovplyvňovali výsledky vyhľadávania.

Či má Brave Search aspoň ako takú šancu konkurovať všade prítomnému vyhľadávaču Google ukáže až čas. Neskôr v tomto roku sa vyhľadávač stane predvolenou súčasťou prehliadača Brave. Vyhľadávač samotný si môžete vyskúšať na tejto adrese.

Používať sa dá bezplatne. Niekedy v budúcnosti by mali vzniknúť dve odnože – jedna bezplatná, no podporovaná reklamou, a prémiová, ktorá za istý poplatok nebude návštevníkom zobrazovať inzerciu.