apk

APK inštalačky pomaly končia, Google ich nahrádza novým formátom AAB

Modulárny inštalačný súbor ušetrí miesto v pamäti zariadenia.

Skúsenejší používatelia zariadení s operačným systémom Android poznajú skratku „APK“ veľmi dobre. Ide o inštalačný balík Android aplikácií a hier, ktorý si môže používateľ stiahnuť a do smartfónu nainštalovať vybranú hru alebo aplikáciu bez toho, aby sa musel spoliehať na obchod Play.

APK inštalačky boli, respektíve stále sú žiadaným artiklom. Aspoň pre určitú skupinu používateľov. Keďže Android zariadenia dovoľujú inštalovať aplikácie a hry z neznámych zdrojov, používatelia vďaka tomu môžu obchod Play obchádzať. Stiahnuť si vedia napríklad hru, ktorá nie je v našich končinách oficiálne dostupná.

V minulosti sa dala takýmto spôsobom zadarmo nainštalovať aj hra či aplikácia, ktorá bola v obchode Play dostupná za poplatok. Stačilo nájsť niekde na internete správny APK súbor.

Prirodzene, inštalácia obsahu z neznámych zdrojov je spojená s rizikom, preto nie je vo všeobecnosti odporúčaná. APK súbor môže byť modifikovaný škodlivým kódom, neraz je to malvér alebo advér.

AAB namiesto APK

Google má náhradu za APK formát od roku 2018, kedy ju prezentoval na konferencii Google I/O. Android Application Package zastúpi formát Android App BundleAAB. Z modernejšieho distribučného formátu by mali vyťažiť vývojári aj samotní používatelia.

Ilustr. foto: Huawei Mate 30 Pro

V skratke, balík AAB je menší ako inštalátor APK, a to v priemere o 15 %. Inštalácia tak prebehne rýchlejšie a aplikácia/hra zaberie v internej pamäti zariadenia menej miesta. Pri niektorých aplikáciách môže byť úspora výraznejšia – až 30 až 40 %.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!

AAB sa stane predvoleným štandardom tento rok v auguste, informuje vývojársky blog Google. Všetky nové aplikácie publikované v obchode Play už budú musieť využívať tento formát. Aktualizácie už existujúcich aplikácií môžu vývojári stále dodávať vo formáte APK. Už teraz je ale jasné, že niekedy v budúcnosti budú musieť byť nahradené balíčkami AAB.

Google uvádza, že sa v obchode Play už nachádza cez 1 milión AAB aplikácií, z toho jedna tisícka prislúcha najlepším titulom ako Twitter, Netflix, Gameloft, Adobe či Duolingo. Nadšencov však nepoteší, že inštalácia aplikácií z neznámych zdrojov bude v porovnaní s APK súbormi zložitejšia.

Neoficiálne aplikačné obchody tretích strán by si však mali hladko poradiť aj s formátom Android App Bundle.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať