preposielanie

WhatsApp ustupuje. Používateľov, ktorí neodsúhlasia nové podmienky, neobmedzí

Aplikácia bude fungovať ako doposiaľ.

Jedna z najpoužívanejších komunikačných platforiem WhatsApp si v posledných mesiacoch vysluhuje pozornosť kvôli novým podmienkam, na základe ktorých chce údaje používateľov zdieľať s materskou spoločnosťou Facebook.

WhatsApp chcel tých používateľov, ktorí by s novými pravidlami nesúhlasili, od aplikácie odstaviť. Znepokojení zostali najmä používatelia z krajín mimo Európskej únie. Nové podmienky mali vstúpiť do platnosti 15. marca.

Po kritike predstavitelia platformy WhatsApp termín posunuli na 15. mája, pričom sa snažili používateľom prostredníctvom rôznych kanálov vysvetliť, čo presne nové pravidlá znamenajú. WhatsApp zo svojej pozície trochu ustúpil a rozhodol, že účty, ktoré nové podmienky neodsúhlasia, nezablokuje.

Namiesto toho mal v pláne postupne obmedzovať prístup k určitým funkciám aplikácie, čo malo používateľov motivovať k tomu, aby podmienky schválili. Používateľ by tak napríklad stratil prístup k k zoznamu konverzácií, no hovory a správy by prijímať mohol.

Po určitom čase by prišiel aj o možnosť na správy a hovory odpovedať. WhatsApp v takejto podobe by sa tak prakticky stal nepoužiteľným.

Aj od tejto stratégie WhatsApp nakoniec upustil, ako informuje The Next Web. Predstavitelia platformy po diskusii so štátnymi orgánmi a odborníkmi zaoberajúcimi sa ochranou súkromia rozhodli, že po neodsúhlasení nových podmienok nebudú obmedzovať žiadne funkcie aplikácie.

TIP REDAKCIE
Xiaomi chystá MIUI 13. Aktualizáciu na nové rozhranie má získať až 118 zariadení!
WhatsApp
Foto: FAQ WhatsApp

Svoj tlak WhatsApp zúžil len na to, že používateľom v aplikácii z času na čas zobrazí upozornenie, prostredníctvom ktorého vyzve, aby aktualizované podmienky používania schválili. Dobrou správou je, že má ísť o trvalé, nie dočasné stanovisko.

To však neznamená, že sa na tom nemôže niečo v budúcnosti zmeniť. Majiteľom aplikácie WhatsApp je Facebook, a ten robí všetko preto, aby sa k používateľským údajom dostal.

Aktualizované podmienky používania aplikácie WhatsApp zmietlo zo stola napríklad Nemecko. Komisár na ochranu osobných údajov Johannes Casper rozhodol, že Facebook v Nemecku nebude môcť od používateľov WhatsAppu získavať žiadne dáta.

Podobný postoj zaujala aj India. Tá predstaviteľom komunikačnej platformy zaslala avízo, že jej aktualizované podmienky sú v rozpore so zákonmi krajiny.

WhatsApp tak zariadil spiatočku a z plánovaných tvrdých reštrikcií sa po niekoľkých mesiacoch zmohol len na upozornenia, ktoré budú občas otravovať pri používaní aplikácie.  

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať